Cumartesi , Eylül 22 2018
Anasayfa / Bilgi / Hesap İşletim Ücretleri ve Aidat Almayan Bankalar Güncel Listesi 2018

Hesap İşletim Ücretleri ve Aidat Almayan Bankalar Güncel Listesi 2018

Bankalar müşterilerinden her yıl bir veya iki kereye mahsus olmak üzere hesap işletim ücreti almaktadır. Hesap işletim ücretleri, bankanın kağıt ve diğer küçük masraflar için talep edilmekte olan tutarlardır. Alınan bu ücretler tüketiciler için gereksiz olarak görülmektedir. Hatta bazı durumlarda bankanın hiçbir bildiri yapmadan çektiği zamanlarda tüketicinin mağdur edildiği zamanlar da olmuştur.

Hesap işletim ücretleri bankaların uyguladığı prosedürlere göre farklılık göstermektedir. Bu tutar tüketicinin banka hesabında para olduğu zaman kesilebilmektedir.

KİMLERDEN HESAP İŞLETİM ÜCRETİ ALINMIYOR?

Öğrencilerden, maaş alınan bankadan, otomatik ödeme talimatı verenlerden, özel kart sahiplerinden hesap işletim ücreti alınmaz.

HANGİ BANKALAR HESAP İŞLETİM ÜCRETİ ALMAZ?

Şimdi de yıllık hesap işletim ücreti kesmeyen bankalar yer alacaktır. Bu imkanı sağlayan bankalar daha çok tercih edilmektedir. Çünkü genellikle havale ve EFT gibi para transferi işlemlerinde herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Bu noktada en çok öne çıkan bankanın Enpara.com olduğunu söylemek mümkündür. QNB Finansbank bünyesinde hizmet veren Enpara.com, işlemlerini tamamen dijital platformdan gerçekleştirmektedir. Bundan dolayı da hesap işletim ücreti gibi bir ödeme yapılması gerekmemektedir.

Türkiye Ekonomi Bankası CEPTETEB uygulaması ve Yapı Kredi Nuvo da hesap işletim ücreti almayan bankalardır. Bu bankalardan yapılan herhangi bir para transferi işlemi için ek ödeme yapılması gerekmemektedir. Sadece online platformda faaliyet gösterilmekte ve şubesiz bankacılık hizmeti verilmektedir.

HANGİ BANKALAR NE KADAR HESAP İŞLETİM ÜCRETİ ALIR?

En az hesap işletim ücreti alan banka Halkbank’tır. 78 TL hesap işletim ücreti, aylık 6,5 Türk Lirası kişinin hesabından kesilmektedir.

T.C. İş Bankası, yıllık 108 TL hesap işletim ücreti almaktadır. Yılda 2 defaya mahsus olarak 54’er TL alınmaktadır.

ING Bank, 126 TL hesap işletim ücreti almaktadır. Her ay tüketicinin hesabından 10.5 TL kesilmektedir.

Yapı Kredi yıllık hesap işletim ücreti 129 TL’dir. 6 ayda bir olmak üzere 2 kere tahsil edilir. Her 6 ayda bir 64,5 TL bu ücret alınmaktadır.

Garanti Bankası, işletim ücreti tutarını 150 TL olarak belirlemiştir. 6 ayda bir süre ile tüketici hesabından 75 TL tahsil edilmektedir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir