Perşembe , Temmuz 26 2018
Anasayfa / Hibe / Hibe Kredi Nasıl Alınır? Şartlar Nelerdir?

Hibe Kredi Nasıl Alınır? Şartlar Nelerdir?

Hibe kredileri, yeni işletme kuranlara yönelik sağlanan bir kredidir. Özellikle de ilk defa kredi çekecekler girişimciler genellikle hibe kredilerinden faydalanmaktadır. İşletme açmanın gerektirdiği sermaye hibe kredileri ile karşılanmaktadır.

KOSGEB hibe kredileri

KOSGEB, hibe kredisi almak isteyen esnaflar için hibe kredileri sağlamaktadır. Genç girişimcilerin yoğun bir şekilde takip ettiği KOSGEB, girişimcilere yönelik eğitimler de vermektedir. Gençlerin saha hakkında daha iyi bilgi sahibi olabilmesine yönelik verilen eğitimlere yeni girişimciler yetiştirilmektedir.

Tarım ve Hayvancılık bakanlığı hibe kredileri

Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı da hibe kredisi sağlayan kurumlardandır. Tarım ve hayvancılık alanında faaliyet gösteren girişimciler bu anlamda desteklenmektedir. Devlet tarafından verilen kurslara katılıp proje geliştiren çiftçiler KOSGEB’e başvuruda bulunabilmektedir. Projesi yeterli bulunan girişimcilere hibe desteği sağlanmaktadır.

Hibeler bir kredi çeşidi olmakla birlikte, tamamen karşılıksızdır. Devlet tarafından verilen bu hibeler için hiçbir şekilde geri ödeme yapmak gerekmemektedir. Sadece başarılı ve iddialı projeler bu noktada kabul edilmektedir. Özellikle de gençlerin yaratıcı fikirleri bu noktada hayata geçirilmektedir.

KOSGEB’e veya hibe kredisi sağlayan bir kuruma gösterilen projeler için onay işlemi gerekmektedir. Onay gören proje için ihtiyaç duyulan bütün sermaye hibe kredisiyle sağlanır.

Girişimcilik dersleri almak zorunludur

Hibe kredisinden faydalanmak isteyen kişinin, uygulamalı girişimcilik derslerine katılması zorunludur. Bu dersler devletin yönlendirdiği noktalarda olmakla birlikte tamamen ücretsizdir. Toplam 32 saatlik eğitimin sonunda, girişimcilerin projeyi nasıl sunacağı anlatılır. Yaratıcı fikrin nasıl en iyi şekilde anlatılabileceğine yönelik eğitimler sağlanmaktadır.

30 bin TL esnaf kefalet kredisi

KOSGEB, esnaflara özel 30 bin TL’ye kadar faizsiz kredi sağlamaktadır. Yapılan başvuruların ardından kurumun uygun görmesi halinde, 12 aya kadar ödeme taahhütü verilmesi halinde faizsiz kredi sağlanmaktadır. 12 aydan 5 yıla kadar vadelendirme yapılabilmektedir. 12 aydan 5 yıla kadar vadelendirme seçeneğini tercih eden girişimciler için ise düşük faiz oranları uygulanmaktadır.

KOSGEB bu noktada, son 3 yıl içerisinde herhangi bir şekilde faizsiz kredi çekilmemesini talep etmektedir. İlk kez girişimde bulunmak isteyenler için ayrıcalık tanımak, yeni girişimcileri sahaya katmak için böyle bir karar alınmıştır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir