Anasayfa / Gündem / Hurda Araç İndirimi Nedir? Yasa Neleri Kapsıyor

Hurda Araç İndirimi Nedir? Yasa Neleri Kapsıyor

Hurda araç yasasına ilişkin süreç uzun süredir bekleniyordu. Trafikte bulunan eski otomobillerin piyasadan çekilmesini ve hem trafikteki kalabalığın hem de eski otomobillerin yarattığı çeşitli risklerin ortadan kaldırılmasını sağlayacak olan yasa sonunda meclisten geçti ve detayları ile gündeme taşındı. Bu hurda araç düzenlemesi hangi araçları kapsıyor, bir ödeme yapılacak mı, hurda araç belgesi nasıl alınır ve hurda araç alan yerler nerelerdir öğrenmek istiyorsanız yazımızın detayında hurda araç yasası ile ilgili tüm bilgileri aktarmaya çalışacağız.

HURDA ARAÇ YASASI

Meclisen 17 Mayıs’ta geçen hurda araç teşviki yasasının içeriği şu şekilde;

1997 ve öncesi modelde olan otomobiller hurda olarak devlete teslim edilebilecek ve trafik sicilinden silinerek hurda olarak değerlendirilecek. Bu süreçte hurda araç indirimi adı altında da dikkat çeken araca ait vergi borçlarının ve 31/12/2016 tarihine kadar olan trafik cezalarının silinmesi de söz konusu. Bu durum araç sahipleri için oldukça yararlı olabiliyor. Üstelik hurda aracı belirli konumlara teslim eden kişiler bu aracın borçlarının silinmesinin yanı sıra aracın kilogramına göre bir ücret de alabilecek.

Kişiler 1997 ve öncesi model araçlarını İl Özel İdarelerine ve Büyükşehir Belediyelerine teslim ederek hurda araç belgesini alabilecekler ancak bu noktalara temin edilen araçlar için kişiye herhangi bir ücret ödenmeyecek, sadece vergi borçları ve belirli bir döneme ait olan trafik cezaları silinecek.

Ayrıca Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu’na bağlı bulunan Hurda İşletmesi Müdürlüğüne ait hurda müdürlüklerine de araçlar teslim edilerek hurda araç belgesi alınabilmektedir. Üstelik bu noktalara teslim edilen araçlar için asgari 1 TL olmak üzere kilogram başına da bir ücret ödenecektir. 

Dikkat edilmesi gereken unsur ise başvuru süresidir. Yasa geçici bir süre için geçerli olacak olup 31/12/2018 tarihinden sonra yapılan başvurular kabul edilmeyecektir. Yasa sayesinde hurda araç teşviki sağlanarak sahada yer alan ve hem trafiği kalabalıklaştıran hemde trafik akışında risk yaratan eski model araçlar kaldırılacak ve genel ülke trafiğinde önemli bir rahatlama yaşanacak. Yasa henüz uygulanmaya  başladı ancak 2 yıl içerisinde etkilerinin nasıl olacağı daha net bir şekilde görülebilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir