Anasayfa / Gündem / Hurda Araç Yasası Çıktı mı? Vergi indirimi Neleri Kapsayacak?

Hurda Araç Yasası Çıktı mı? Vergi indirimi Neleri Kapsayacak?

Hurda araçların piyasadan toplatılması ve daha sağlıklı bir trafik için uygulamaların arttırılması son dönemlerde sıkça gündeme geldi. Yeni ehliyet uygulamaları, trafik sigortasında değişiklikler, yeni yol ve köprüler derken şimdi sıra hurda araçlara geldi. Torba yasa dahilinde literatürümüze katılan hurda araç yasası çıktı mı çıkacak mı derken sonunda meclisten geçtiği müjdesi geldi. 17 Mayıs gecesi meclisten geçen hurda araç yasası son durum nasıl beraber göz atalım.

hurda araç yasası hangi araçları kapsıyor 

Bu yasa 20 yaşını doldurmuş olan otomobilleri ilgilendiriyor ve bu yasa belirli bir süre boyunca uygulamada kalacak. Trafik sicilinde kayıt ve tescili bulunmak kaydı ile 1997 ve daha eski model motorlu taşıtlar 31/12/2018’e kadar başvurusunu yapılarak hurdaya çıkarılabilecek.

hurda araç yasası nereye başvurulacak 

Beyan edilen standartlardaki araç sahipleri aracın kayıt ve tescilinin silinmesi suretiyle hurdaya çıkarılması için il özel idarelerine ve büyük şehir belediyelerine başvurabileceklerdir. Ayrıca Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu Hurda İşletmesi Müdürlüğüne ait hurda müdürlüklerinden herhangi birine teslim edilebilecek.

Hurdaya çıkarılan aracın 31/12/2018 tarihine kadar olan tüm bandrol borçları ve faiz zamları bu yasa kapsamında hurdaya çıkarılması kararı verildiği anda kesin olarak silinecek. 31/12/2016 tarihine dek hurdaya çıkarılmasına ilişkin harekete geçilen araç üzerindeki tüm trafik cezaları silinecek. Araç sahibi mevzu bahis olan hurdaya çıkacak olan aracı İl Özel İdarelerine ve Büyükşehir Belediyeleri’ne teslim eden kişilere her hangi bir ücret ödemesi yapılmayacak. Ancak hurdaya çıkarılması adına aracını Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu’nun Hurda İşletmesi Müdürlüğü’ne teslim eden kişiler asgari olarak 1 TL’den başlamak üzere bir miktar ücret alabilecekler. 

Bu yasadan faydalanmak isteyen kişiler 31/12/2018 tarihine kadar yasadan faydalanmak üzere harekete geçmelidir. Araçlarını Hurda İşletmesi Müdürlüğü’ne veren kişilerin kilo başına 1 TL ücret almasına ilişkin bir detay da bulunmaktadır.

Yasayla beraber trafik sahasında hareket halinde bulunan ve kontrol riski yaratan çok sayıda hurda aracın piyasadan toplanabileceği düşünülüyor. Ayrıca elde edilen metal ve diğer malzemeler ile de yeniden üretim için malzeme sağlanmış olacak ve bu da ekonomiye bir nebze de olsa katkıda bulunacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir