Pazartesi , Eylül 24 2018
Anasayfa / Gündem / IBAN No Öğrenme Sorgulama ve Kontrol Nasıl Yapılır?

IBAN No Öğrenme Sorgulama ve Kontrol Nasıl Yapılır?

IBAN, para transferlerinin yanlış hesaplara gitmesinin önüne geçebilmek için kullanılmaktadır. Bir tür hesap numarası olan IBAN, ülkemizde de dahil olmak üzere 33 Avrupa ülkesinde kullanılıyor.

1 Ocak 2009 tarihinden beri zorunlu olarak kullanılan IBAN, meydana gelebilecek pek çok hatanın önüne geçmektedir. 26 haneli IBAN numarası günümüzde de para transferleri için kullanılmaktadır.

Açılımı uluslararası banka hesap numarası olan IBAN’ı öğrenebilmek için pek çok yöntem mevcut.

Iban numarası sorgulama

IBAN numarasını öğrenmek için kişinin mevcut banka şubesine gitmesi gerekmektedir. Hesaplarınıza ait olan 26 haneli IBAN numarasını sadece kendi bankanızdan öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda IBAN numarasından hesap no öğrenme VE IBAN no kime ait öğrenme için bankalardan yardım talep edebilirsiniz.

IBAN numarasını öğrenebilmek için bir başka yöntem ise bankanın mevcut ATM’lerinden sorgulamaktır. Hesap özeti bölümünde aynı zamanda IBAN numaranızı da öğrenebilirsiniz.

İntenet kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte bilindiği gibi artık bütün bankaların mobil uygulamaları mevcut. Artık banka kullanıcıları bu uygulamalar üzerinden rahatlıkla para transferi gibi işlemlerini de gerçekleştirebilmekteler.

IBAN numarasını öğrenmek isteyen birey hesap numarasını ve şube kodunu biliyor olması durumundadır. IBAN no doğrulama sorgulama kontrol sayfası için https://www.tbb.org.tr/ibanprog/ibanhesaplama_pencere_yenilayout2.asp adresinden faydalanabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir