Ana sayfa Bilgi IBAN Numarası Kaç Haneli Olur? ( Sayılardaki Detaylar )

IBAN Numarası Kaç Haneli Olur? ( Sayılardaki Detaylar )

Para transferleri konusunda ihtiyacımız olan IBAN numarası ülkeler arasında değişiklik göstermektedir. Ülkemizde 26 harf ve sayıdan oluşan IBAN numarası bankaların oluşturduğu yeni bir sistemdir.

0
PAYLAŞ

IBAN ADRESİ KAÇ HANELİDİR

Hesaplara yatırlan paralar, hesap numaralarıyla yapılan işlemler zaman zaman karışıklıklara neden olmuştur. Bu konuda bankalar büyük zoruluklar yaşarken 2010 yılında geliştirilen bir yöntem ile doğru kişiye doğru parayı gönderebilmek adına IBAN numarası oluşturulmuştur. Her müşteriye özel oluşturulan bu numara ile para gönderimlerinde ki karışıklığı ortadan kaldırmıştır. IBAN uluslararası banka numarası anlamına gelmektedir. IBAN numarası ile hesap numarası, banka şube kodu ve banka şubelerine gitmek gibi durumlardan müşteriler kurtarılmıştır. 

IBAN numarası dünya genelinde banka hesap numarası olarak bilinirken ilk olarak Avrupa Birliği ülkelerinde kullanılmaya başlanmıştır. Bankacılık alanının başlatmış olduğu bu kolaylık sayesinde tüm ülkelerde kullanılmaya başlanmıştır. IBAN numarası kaç haneli olduğu sürekli karışmaktadır ve uzunca bir numara olduğuda bilinmektedir. Dünya genelinde en fazla 34 sayı ve harflerden oluşmaktadır. Türkiye’de IBAN numarası ise 26 harf ve sayıdan oluşan bir kod’dur. IBAN kodunun üzerinde ülke kodu, kontrol basamakları, banka kodu, rezerv  alanı ve her müşteriye özel üretilmiş hesap numarası yer almaktadır. Para gönderim işlemlerinizde sadece sayı basamaklarını yazarak işlemlerinizi tamamlayabiliyorsunuz. 

Bankalara müracat ederek ya da telefon bankacılığını arayarak uluslararası IBAN numaranızı öğrenebilirsiniz. Banka şubelerine başvurarak hesap açtırdığınızda oluşacak olan IBAN numaranızı para transferleri konusunda çok kolay ve rahat bir şekilde kullanabileceksiniz. Birden fazla kod kullanmadan sadece IBAN numarası ile işlemlerinizi hem karıştırmadan hem de rahatça uygulayabiliyorsunuz. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here