Cumartesi , Eylül 22 2018
Anasayfa / Bilgi / İcra Borcu Olan Kişiler Kredi Çekebilir Mi? Banka Kredi Şartları

İcra Borcu Olan Kişiler Kredi Çekebilir Mi? Banka Kredi Şartları

Türkiye’nin ilk bankası Atatürk öncülüğünde 1924 yılında kurulmuştur. O yıllardan beri ülkemizde hizmet veren bankalar günden güne artmakta ve faaliyetlerinde yeniliklere gitmektedirler.

Bankalar müşterilerine sağladıkları güvence ile finansal sorun yaşayan bireylerin ilk başvuracakları adresler haline gelmişlerdir. Kredi ve kredi kartları ile ödeme kolaylıkları sunarlar. Bankalar, müşterilerinin ihtiyaç ve isteklerine yönelik kampanyalar oluşturarak onların en doğru ve uygun krediyi kullanmalarını sağlarlar. Kredi haricinde sundukları kredi kartları ile de günlük yaşamda ödeme kolaylığı imkanı sunarlar. Kredi başvurusunda bulunacak kişilerin bankanın istediği bazı şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Bu şartları yerine getiren bireyler kolayca nakit para ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Kredi başvurusunda bankalar bireylerin ödeme güçlerine, gelir ve gider planlamalarına, banka sisteminde kayıtlı kredi skorlarına ve daha önce borç takibine girip girmediğini kontrol eder ve bunun sonunca kredi başvuruların onay veya red verir. Bireyin krediyi kullanımı sonrasında banka ödemelerin düzenli ve tam yatırılmasını talep eder. Bazı bireyler bu şartları karşılayamazlar ve banka bununla ilgili bir paket oluşturmadığı sürece kredi kullanımı sağlayamazlar.

İcra Borç Takibine Giren Kişiler Kredi Çekebilir Mi?

Borçları nedeni ile icra takibine girmiş olan kişiler, bu borçları ödemek adına bankalara başvurmakta. Banka sistemden takibe alınan borç bilgisi hakkındaki tüm detayları incelemeye alır ve eğer bu bankalardan kaynaklı değil ise kredi kullanımı sağlarlar. Yani icra takibine girmiş borcun bankadaki kredi veya kredi kartlarından kaynaklı olmaması gerekmektedir. Burada amaçlanan ise bankalardan kaynaklı borçlar kredi skorunu düşürür ve sıfıra çeker. Banka haricindeki borçlar kredi notuna bir etki yapmayacağı için kredi kullanımına olanak sağlanabilir. Yine bazı durumları göz önüne alarak banka bu krediyi kullanmak isteyen müşterilerine daha temkinli bir yol izleyecektir. Borcu güvence altına almak için yine bazı taleplerde bulunabilir. Fakat bu yine de bankadan bankaya fark gösterebilir. Bazı bankalar krediyi sorgulamadan bazı bankalarda borcu güvence altına alarak bu fırsatı tanıyabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir