Perşembe , Temmuz 26 2018
Anasayfa / Bilgi / İcralık Banka Borçları Nasıl Taksitlendirilir? Faiz Uygulanır mı

İcralık Banka Borçları Nasıl Taksitlendirilir? Faiz Uygulanır mı

Kişinin bankadan çekmiş olduğu kredi ya da kredi kartı gibi borçlarını belirli sebeplerden dolayı ödemediğiniz takdirde yasal takibe takılacaktır.Yasal takip süreci bittikten sonra bu defa banka borcu avukatlara devredip borcunuzu ödemeniz sağlşanacaktır. İcraya düşmüş olan kredi borçlarınız için İcra Müdürlüğü size bir icraa kararı yollar ve sözleşmeye aykırı davrandığınızı beyan eder. Bankanın çalıştığı hukuk bürosu size bir posta göderir ve borcunuzu tam 7 gün içinde ödemenizi belirtir. Bu posta elinize geçmese dahi zaman sizin aleyhinize işlemektedir. Bu durum içinde borçlu borcunun tamamını ödemek zorunda değildir ve borcuna taksitlendirme yapabilmektedir. Bu 7 günlük zaman diliminde borcunuzla ilgili bir itirazınız var ise ilgili yere bu itirazınızı yapabilirsiniz. Sessiz kaldığınız takdirde avukatlar üzerinizde kayıtlı olan taşını ya da taşınmaz mallar üzerinde rehin uygulama yoluna gidecektir. Eğer SGK’ya kayıtlı bir yerde çalışıyorsanız çalıştığınız işyere bir talimat verilerek maaşınız % 25’ine el koyulur.

İcraya düşen banka borçlarınızı taksitlendirmek için İcra Müdürlüğüne giderek yekili olan avuklatlarla görüşme yapmanızdır gereknektedir. Bu görüşmede yapmanız gereken şey avukatı borcunuzu ödeyeceğiniz konusunda ikna etmenizdir. İcralık olan banka borçlarını avukatlar kendi insiyatiflerine göre 3 yıla kadar taksitlendirme hakları vardır. Avukat eğer sizin borcunuzu ödeyeceğinize ikna olursa ödeme yapcağınız için yeni dosya oluşturulur. Yeni oluşturulan sözleşmeyi okuyup imzaladıktan sonra borçlarınız taksitlendirilmiş olur. 

İcraya düşen banka borçlarını taksitlendirme işleminin avukatlar tarafından yapıldığını öğrendikten sonra kişinin yapacağı iş güzel bir şekilde giyip avukatlara görüşmek olacaktır. Kendini iyi bir şekilde ifade eden ve güven veren bir pozisyonda görüşmeniz size insiyatif gösterilmesini sağlayabilir. Elbette ki bu tür olumsuz durumlarla karşılaşmak yerine kredi borçlarınızı ödeyebileceğiniz gibi ayarlamanız ve aksatmamanız en doğrusu olacaktır. Borçlarınızı taksitlendirmek için bu durum dahilinde banka ile görüşmeniz artık gereksizdir. Çünkü banka borcunuz için yasal takip başlattıktan sonra ve avukata teslim ettikten sonra hiçbir şekilde borç ile ilgilenmez. Tamamen iş avukatlar aracılığı ile bitirilir. İşte bu yüzden taksitlendirmede avukatlar tarafından yapılmaktadır. Bu yetki onlara banka tarafından verilmektedir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir