Cumartesi , Eylül 22 2018
Anasayfa / Bilgi / İdari Takip ve Kanuni Takip Nedir? Aralarındaki Farklar Neler

İdari Takip ve Kanuni Takip Nedir? Aralarındaki Farklar Neler

Kişiler bankalardan belirli ihtiyaçları doğrultusunda kredi talebinde bulunurlar. Ya da bankadan nakit yetersizliği olduğu anda kullanabilecekleri bir kredi katı talebinde bulunurlar. Bu kredi ya da krei kartı borçlarını banka müşterisi zamanında ödemekle yükümlüdür. Kredi taksitlerini aksatma ya da ödememe gibi bir durum söz konusu değildir. Aynı şey kredi kartı içinde geçerlidir. Kullanmış olduğunuz kredi kartı limitini her ay düzenli olarak ödemek zorundasınız. Ödemeğiniz anda ne olur? Borçlarınız ödenmediği anda İdari takip ve kanuni takip ile karşı karşıya kalırsanız. Öncelikle İdari takibin ne olduğuna bir bakalım.

İdari takip kişi kredi ya kredi kartı borçlarını ödemediği takdirde devreye girer. Kredi borcunu 90 gün yani üç ay ödemediği anda kişi idari takibe girer. 90 gün sonunda banka müşteriye borcunu ödemesi için 7 günlük bir süre veriri ve bu süre zarfı içinde banka tüm borcun öödenmesini talep eder ve banka ile iletişime geçip borun ödenmesi için plan yapılması için davet eder. Bu süre zarfı içersinde borçlunun kredi notu oldukça düşük seviyelere iner ve Kredi Kyıt Bürosunda işlenir. Banka borçludan 90 günlük süreye ek 7 günlük süre daha vererek borcunu kapatması talebinde bulunur ve bunu çeşitli kanallarla müşteriye iletir. Bu idari takip bankanın müşteriye borcunu ödemesi için oluşturduğu bir hizmettir. 

Borçlu borcunu hiçbir şekilde ödememeye devam ederse bu defa idari takipten sonra devreye kanuni takip girer. Borçlu kanuni takip sürecinden bankanın avukatlarıyla ilişki içinde olur. Kanuni takipte avukatlar borcun ödenmesi için hukuk mahkemelerine, ceza mahkemelerine ve icra müdürlüklerinebaşvurular yapmaktadır. Dilerse borçlu borcunun tamamını bu süre zarfı içerisinde avukatlara ödeyebilir. Banka kanuni süreci başlattıysa eğer buradan doğacak ek masraflarıda borçu ödemekle yükümlüdür. Borçlu adili siclinin bozulmaması için en azından borcu zamanında ödemeli ya da idari takip esnasında bırcunu kapatmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir