Cumartesi , Eylül 22 2018
Anasayfa / Bilgi / İhtarname Uygulaması Nedir? Nasıl Çekilir?

İhtarname Uygulaması Nedir? Nasıl Çekilir?

Dünya üzerinde iletişim kanallarının son raddede gelişmesi ile birlikte artık ekonomik anlamda da tüm sınırlar ortadan kalkmış durumdadır. Bu anlamda birbirleri ile ticari ilişki içerisinde bulunan bireyler, alım ve satım gerçekleştirirken artık çok büyük kolaylıklara sahiptirler ve işlemlerini saniyeler içerisinde gerçekleştirirler. Ancak unutulmamalıdır ki, ilişkinin kanalı ne olursa olsun ticari ilişkilerde her iki taraf da haklarını korumayı ve haksızlık karşısında ne yapması gerektiğini iyi bilmelidir. Çünkü tüketicilerin sıklıkla karşılaştıkları sorunlardan birisi de talep edilen ürünün, ellerine geçen ürün ile aynı olmaması yahut diğer çeşitli dolandırıcılıklardır. Bu gibi durumlarda ise hatalı veya kasten gerçekleştirilen bu eylemin durdurulması için yasal yolların izlenmesi gerekmektedir. Elbette, mağdur duruma düşen taraf için oldukça baş ağrıtıcı bir süreç olsa da mutlaka bu mağduriyetin giderilmesi veya tekrar etmemesini sağlamak adına yasal yollar ile karşı tarafa bildirim yapmak ve sorunu gidermek gerekir. Bunun için de karşı tarafa ihtaname çekilmelidir.

İHTARNAME HAKKINDA

Birçok kişi ihtaname neden çekilir merak etmektedir. Bir alım satım işleminde (firma-tüketici, firma-firma) eğer sözleşme üzerinde yer alan bilgiler çerçevesinde gerçekleşmeyen bir durum söz konusu ise ilgili mağduriyete düşen taraf karşı tarafa yasal süre içerisinde bu durumu bildirmek ile yükümlüdür. Aksi halde bu mağduriyeti yok saymış veya kabul etmiş durumunda algılanacaktır. Hukuki açıdan oldukça kritik olan bu süre içerisinde gönderilen ihtaname ile birlikte artık sorumluluk karşı taraftadır ve ihtanamede beyan edilen hususa yönelik eyleme geçilmesi için de belirli bir süre vardır. Bu süre içerisinde talebiniz yerine getirilmediği taktirde firmayı yasal açıdan takibe aldırabilme hakkı elinize geçecektir.

İHTARNAME NASIL ÇEKİLİR

İhtanamenin çekilebilmesi için tercih edebileceğiniz üç kanal vardır. Bunlardan ilki noterdir. Noter huzurunda ilgili sözleşmenin yerine getiirlmeyen hususu sebebi ile satın alımdan cayma hakkınızı kullanabilir ve ihtanamenizi 150 TL gibi bir ücret karşılığında çekebilirsiniz. Ayrıca faks, mail yolu ile de fimanın web sitesinde yer alan bilgiler aracılığı ile ihtaname çekebilir ve kuruma bildirim yapabilirsiniz. Diğer bir seçenek ise PTT aracılığı ile ihtaname çekmektir ve ihtaname mektubunu posta yolu ile karşı taraftaki kurum ve kuruluşa bildirmektir. Bu şekilde size uygun ihtaname yolları arasından seçiminizi yaparak, hakkınızı gözetebilir ve ilgili kurum ile temas kurarak fesih talep edebilir veya düzeltme isteyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir