Cumartesi , Eylül 22 2018
Anasayfa / Bilgi / İhtiyaç veya Konut Kredisi Kullanan Kişi Ölürse Kredi Borcu Ne Olur? Kim Öder?

İhtiyaç veya Konut Kredisi Kullanan Kişi Ölürse Kredi Borcu Ne Olur? Kim Öder?

Bankaların sundukları krediler ile günlük ihtiyaçlarımızı karşılayabilir ya da birikimlerimizin yeterli olmadığı noktada ihtiyacımız olan miktarları sağlayabiliriz. Öneğin bankalarınsundukları konut kredileri ile uygun faiz oranları ve uzun vade süreleri ile bir ev sahibi olabilir veya taşıt kredileri ile bir araç sahibi olabiliriz. Günümüzde kredi başvurusu yapmak çok kolay bir hal amıştır. Bankalar şubelere gitmeden düşük miktarlı kredi başvurularını mobil kanallar aracılığı ile kabul edip kişinin banka hesabına yatırabiliyor. 

Ancak bir bankadan kredi kullanabilmek için bazı şartları sağlamanız gerekmektedir. Bankalar genellikle düşük miktarlı kredilerde kişiye özel olan kredi puanınızı dikkate alıyor. Kredi puanınız Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından oluşturulan kişisel puanınızdır. Bu puan ödeme alışkanlıklarınızı yansıtmaktadır. Yani bankaların sundukları kredi kartlarını ya da kredileri bankanın belirlediği tutarlar ve sürelerde ödeyip ödemediğinize göre şekillenmektedir. İkinci bir şart ise gelir belgesi ya da maaş bordrosudur. Eğer kredi puanınız düşükse ya da yüksek miktarlarda kredi başvurusu yaptıysanız banka sizin geri ödeme konusunda sıkıntı yaşayıp yaşamayacağınızı bilmek ister. Bu yüzden bu belgeleri sunmanızı isteyebilir.

Bankalar kredi kullanan müşterilerine hayat sigortası gibi sigortaları da yapmayı zorunlu tutar. Bu durum sizin yararınıza olan bir durum. Ancak bankaların krediler ile sundukları sigortalar ücretlidir. Bu yüzden ilk etapta bu durum canınızı sıksa da sizin faydanıza olacaktır. Çünkü kredi ödemeleriniz devam ederken başınıza gelecebilecek bir vefat ya da borcunuzu ödemenize engel bir durumda, borçlarınızı mirasçılarınıza bırakmak yerine sigortanız karşılamaktadır. Ayrıca yaptırdığınız hayat sigortasının bunun dışında da faydaları vardır. Özellikle konut kredileri gibi yüksek miktarlarda kredilerde uygulanan zorunlu sigorta uygulaması ile ani bir vefat durumunda ailenizin bundan maddi olarak etkilenmeden sigortanız borçlarınızı karşılayacaktır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir