Ana sayfa Bilgi İş Bankası Cep Anahtar İptal Etme ve Cihaz Değiştirme

İş Bankası Cep Anahtar İptal Etme ve Cihaz Değiştirme

Türkiye İş Bankası'nın güvenlik önlemleri kapsamında uygulamaya koyduğu Cep Anahtar özelliğini iptal etmek istiyorsanız, yazımızdan bu hususta bilgi alabilirsiniz.

0
PAYLAŞ

Bankalar, tüketicilere birçok finansal hizmet sunan finansal kuruluşlardır. Sahip oldukları finansal kaynaklar ile bankalar kredilendirme sağlarlar, kredi kartı kullandırırlar, ayrıca tüketicilerin paralarını saklamalarına, biriktirmelerine ve transfer edebilmelerine olanaklar sağlarlar. Bu hizmetlerden faydalanan tüketiciler bankalar ile aralarında oluşan güven ilişkisine dayanarak işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilmek adına bankalardan hesap açarlar. Hesaplarındaki nakdi parayı diledikleri zaman kullanabilirler, transfer edebilirler veya vadeli mevduata dönüştürebilirler. 

Bu kapsamda tüketicilere paralarını sanal olarak da kontrol edebilme olanağı sağlayan bankalar, artan dolandırıcılık risklerine karşı tüketicileri korumak adına onlara çeşitli güvenlik önlemleri de sağlarlar. Genel güvenlik önlemleri zorunlu olarak uygulanmasının yanı sıra bankalar ayrıca kişilerin kendi insiyatifleri ile kullanabilecekleri güvenlik araçlarını da kullanıma sunarlar. Özellikle intenet bankacılığı ve mobil bankacılık araçları üzerinden artan dolandırıcılıkların önüne geçmek üzere geliştirilen bu güvenlik önlemleri tek kullanımlık şifrelerle, kare barkodlarla, iki aşamalı şifrelemelerle gerçekleştirilmektedir.

TÜRKİYE İŞ BANKASI CEP ANAHTAR ÖZELLİĞİ

Türkiye iş bankası cep anahtar özelliği ile kişilerin şahsi cep telefonları aracılığı ile hesaplarını güvende tutabilmelerine olanak sağlamaktadır. Bu kapsamda intenet bankacılığına giriş yapabilmek için kişilerin cep telefonlarına tek kullanımlık bir şifre gönderilmektedir ve kişiler bu şifre sayesinde sisteme girebilmektedir. Bir nevi iki aşamalı şifreleme özelliği olarak kabul edebileceğimiz bu özelliği kullanmak kişinin insiyatifine kalmıştır. Eğer kişi dilerse bu özelliği daha sonra devre dışı da bırakabilmektedir.

Bu özelliği devre dışı bırakmak için intenet bankacılığı hesabınıza girdikten sonra Ayarlar sekmesinden Cep Anahtar seçeneğine tıklayın ve özelliği “Cep Anahtar Kullanmak İstemiyorum” butonuna tıklayarak devre dışı bırakın veya 0850 724 724’ü arayarak çağrı merkezinden müşteri temsilcisine bağlanarak, cep anahtarı iptal edebilirsiniz.

Unutmamalısınız ki Cep Anahtar banka hesabınızın güvenliği için oldukça avantajlı bir araçtır ve kullanmanız şiddetle tavsiye edilir ancak kullanmamak sizin insiyatifinize kalmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here