Anasayfa / Bilgi / İş Bankası EFT İptal İşlemi Nasıl Yapılır?

İş Bankası EFT İptal İşlemi Nasıl Yapılır?

Bankalar tüketicilere birçok bankacılık hizmeti imkanı sunmaktadır. Bir bankada bulunan hesabınızdan bir başka bankaya para transferi yapabilmek de bunlardan birisidir. Bu işleme Elektronik Fon Transferi yani EFT adı verilir. Bu işlem diğer bankacılık hizmetlerinden farklı olarak yalnızca mesai saatleri içerisinde gerçekleştirilebilmektedir. Çünkü bankalar arasında prosedürler vardır ve para transfer edilen diğer bankanın genel müdürlüğünün bu para transferini onaylaması gerekmektedir. Bu süreç normal para havalesine göre biraz vakit alabilmektedir. Bu nedenle de işlemi iptal edebilmek mümkündür. Bu kapsamda biz size yazımızda EFT iptali nasıl yapılır onu açıklayacağız.

TÜRKİYE İŞ BANKASI’NDAN YAPILAN EFT’LERİN İPTALİ

Başka bir bankaya para transferi yapmak için müşterisi olduğunuz iş bankası eft işlemini zamanında yapılan başvurularda iptal de edebilmektedir. Bu kapsamda eğer başka bir bankanın hesabına hatalı bir para transferi yaptığınızı fark ettiyseniz, bu işlemi gerçekleştirdikten sonra en kısa süre içerisinde harekete geçip iptal talebinde bulunmanız gerekmektedir. Bu kapsamda, karşı bankanın genel müdürlüğünün EFT’yi onaylayana kadar vaktiniz vardır. Eğer işlemi mesai saati dışında veya haftasonu yaptıysanız EFT iptali için geniş bir vaktiniz vardır ancak haftaiçi mesai saatleri içerisinde yapılan EFT’lerde elinizi çabuk tutmanız gerekir.

Eğer EFT işleminiz karşı tarafın hesabına aktarılmadıysa bu durumda en kısa süre içerisinde İş Bankası Çağrı Merkezi numarası olan 0850 7240724’ü arayarak bankanın müşteri temsilcileri aracılığı ile EFT işleminizi iptal ettirebilirsiniz. Eğer yolladığınız para karşı tarafın hesabına ulaştıysa bu durumda, EFT sürecinin gerçekleşmesinde olduğu gibi bu paranın geri iadesi için de beklemeniz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir