Anasayfa / Bilgi / İş Yeri Açmak İsteyenler Nasıl Bir Yol İzlemeli? İstenen Belgeler

İş Yeri Açmak İsteyenler Nasıl Bir Yol İzlemeli? İstenen Belgeler

Türkiye’nin devam etmekte olan ekonomik gidişatındaki olumsuzluklar neticesinde birçok kişi ekonomik açıdan iş alanlarını araştırmaya, bir iş sahibi olmaya odaklanmıştır. Çünkü geleceğin ne getireceği bilinemeyebilir ve bu anlamda bir ekmek teknesine sahip olmak, bir nebze de olsa geleceği garanti altına almak için oldukça tercih edilebilir bir seçenektir.

Son dönemlerde iş sahibi olmak üzere harekete geçen birçok kişi bu alanda atılacak adımlar ile ilgili yoğun bir şekilde araştırma yapmaktadır. Özellikle iş kurmak için Türkiye’de hangi avantajlı olanakların bulunduğunu bilmek bu anlamda çok önemlidir. Bu yönden eğer iş kurmak istiyorum diyorsanız şu tavsiyeleri dikkate alabilirsiniz;

1-Temel olarak iş kurmak girişimci bir ruh gerektirir. Bir işi yönetmek liderlik kabiliyeti ile beraber kontrol gücü ve belirli bir iş disiplini ve kültürünü de gerektirir. Bu yönden öncelikle iş yöneticiliği ve iş kurmak hakkında verilen video eğitimlerinden ve kitaplardan faydalanabilir, girişimcilik hakkında bilgi alabilirsiniz.

2-İlgi alanlarınızı belirleyin. Ticaret ile uğraşmak genel olarak iş kurmak denilince akla ilk gelen opsiyon olsa da, hizmet sektöründe de para kazanabileceğiniz iş olanakları vardır. Zira bu yönden iş kurmak istediğiniz bölgeyi ve bu bölgenin eksiklerini dikkate alabilirsiniz. Yeteneklerinizi kullanabilir, sizinle benzer yeteneğe sahip kişiler ile iş gücünüzü artırabilirsiniz.

3-Destek ve teşvikleri inceleyin. Türkiye’de girişimcilere hibe desteği veren KOSGEB ve benzeri kuruluşlar vardır. Ayrıca bankaların girişimcilere özel olarak sağladıkları, geri ödeme kolaylıklarına sahip kredi seçenekleri de vardır. Dilerseniz devlet destekli iş kurmak veya kredi kullanarak iş kurmak yollarından faydalanarak, işinizi başlangıç aşamasında finanse edebilirsiniz.

4-Son olarak iş kurmak üzere hamlenizi yaptıktan sonra cesur olmayı ve bunun bir oyundan farksız olmadığını unutmayın. Kaybetmekten korkmadığınız müddetçe büyük kazanırsınız ve emin olun bilinçli olduğunuz müddetçe kaybetmeniz zordur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir