Cumartesi , Eylül 22 2018
Anasayfa / Esnaf Kredisi / İşyeri Açma Kredisi ve İşyeri Tadilat Projesi için Kredi Veren Bankalar

İşyeri Açma Kredisi ve İşyeri Tadilat Projesi için Kredi Veren Bankalar

Günümüzün ekonomik şartları dikkate alındığında yatırım yapmanın oldukça meşakatli bir iş olduğu aşikardır. Özellikle bir iş yeri açmanın maliyeti ilk aşamada oldukça yüksektir. Hem bu iş yerinin kurulması için yapılan maliyetler, hem personel maliyetleri hem de vergiler göz önüne alındığında iş yerinin karlılığa geçeceği süreye kadar finansman ihtiyacı duyulması normaldir. Bu nedenle bir çok girişimci iş yeri açmanın yaratacağı maliyetleri yönetebilmek adına çeşitli destekler aramaktadır. Bu anlamda destek alabilmek için iş yeri açma desteği sağlayan devlete bağlı kuruluşlardan kredi ve hibe alabilmek için yeterli bilgiye sahip olmak gerekmektedir. Biz de bu yazımızda bu konuya açıklık getiremeye çalışacağız.

işyeri açma kredisi nasıl alabilirim 

Öncelikle girişimci ruha sahipseniz ve bir iş yeri projeniz varsa kredi almak için harekete geçebilirsiniz. Kurumlar size kredi sağlamadan önce projenizi görmek ve buna göre sizi desteklemek isteyeceklerdir. Eğer kredinizi yahut hibenizi KOSGEB’den almak istiyorsanız öncelikle kurumun girişimcilik kurslarına katılmanız gerekmektedir. Toplamda 32 saat süren kurslara katıldıktan sonra projenizi kuruma sunmanız ve projenizin onay alması gerekmektedir. Yeni düzenlemeye göre proforma fatura ile iş yeriniz için gerekli olan maliyetleri kuruma sunduğunuzda kredinizi de alabilirsiniz. KOSGEB devlete bağlı bir proje kurumu olduğundan ilk aşamada eğitim ve proje onayı şartı yerine getirilmelidir. Zira bankalar bu konuda daha esnek olabilmektedirler çünkü kredinin geri ödemesini talep edeceklerdir. Bir çok kişinin sorduğu işyeri açmak için nasıl kredi alabilirim sorusunun yanıtına kooperatifler ve bankalar ile devam edelim;

işyeri açma kredisi veren bankalar 

Devlete bağlı bulunan Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat Bankası girişimcilerin projelerine ve maliyetlerine göre kredi sağlamak konusunda yapıcıdırlar. Talep edilen işyeri açma kredisi için gerekli belgeler ise nüfus cüzdanı, iş yerine ait tapu ve ticari sicil belgesi, kira kontratı, sahip ve ortakların imzalarıdır. Ayrıca İş Bankası, Finansbank, Garanti Bankası, Odeabank gibi ülkemizde bulunan diğer özel bankalarda iş yeri açmak isteyen vatandaşa ihtiyaç kredisi de sağlamaktadır. 

işyeri açma kredisi faiz oranları 

Ziraat Bankası %1.11, Vakıfbank %1.30, Halkbank %1.15, Finansbak %1.29, Kuveyttürk %1.20, İş Bankası %1.50 gibi faiz oranları ile iş yeri açma kredisi sağlamaktadır.

işyeri yenileme kredisi 

Bankalar ayrıca iş yerini yeniden şekillendirmek için kredi veya işyeri tadilat kredisi isteyenlere özel kampanyalar da sunmaktadırlar.

işyeri yenileme kredisi hesaplama 

İş yerinizde yapacağınız tadilat ve rekreasyonlar için Halkbankası “İş Yerimi Yeniliyorum” adı altında sunduğu kampanya ile aylık faiz oranı vadeye ve ödeme ertelemeye göre 0,75 ile 0,85 arasında değişen faiz oranı sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir