Cumartesi , Eylül 22 2018
Anasayfa / Bilgi / İşyeri Açmak İçin Gerekli Evraklar İstenir

İşyeri Açmak İçin Gerekli Evraklar İstenir

İşyeri sahibi olmak isteyen girişimci, birçok bürokrasi işlerini yerine getirmelidir. Bu noktada birçok devlet dairesine işyeri açılacağına dair belge bırakılmalıdır. Hem kadın hem de erkek girişimcilerin mevzuat gereğince bu hususları yerine getirmelidir.

İşyeri açmak için ne yapılmalıdır?

İşyeri açacak kişinin, kendi sektörüyle ilgili esnaf odasına kayıt yaptırması gerekmektedir. Kişinin başvuru yapacağı kurumlar ise Esnaf ve Ticaret Odaları, işyerinin bulunduğu belediye ve Vergi Dairesidir.

Belediye başvuruları için gerekli belgeler nelerdir?

İşyerinin bağlı bulunduğu belediyeye başvuru yapılmalıdır. Belediyeler işyeri açacak kişiye ruhsat verebilmek için bazı belgeler talep etmektedir. Talep edilen belgeler ise işletmenin sektörüne ve belediyeye göre değişkenlik göstermektedir. Burada kişi belediyeye işyeri açacağını bildirerek hangi evrakları teslim etmesi gerektiğini öğrenebilmektedir.

Ancak belediyelerin talep ettiği belgeler genellikle aşağıdaki gibidir;

Vergi levhası fotokopisi (2 adet), işyeri kira kontratı veya tapu fotokopisi, işyerinin imar durumu, itfaiye raporu, yangın söndürme tüpleri dolumu yapıldığına daire fatura, işyeri sahibinin nüfus cüzdanı fotokopisi, esnaf oda kayıt belgesi, ustalık belgesi, yapı sağlamlık belgesi gerekmektedir.

İşletme eğer şirket ise, Ticari sicil gazetesi, imza öneği ve faaliyet belgesi talep edilmektedir.

Evrakların teslim edilmesinin ardından da belediye girişimciye işyeri açma ve çalışma ruhsatı vermektedir. Bundan sonraki işlem ise işyerinin vergi numarasını çıkarmak olacaktır. Vergi numarası çıkarmak için de kişinin bölgedeki vergi dairesine gitmesi gerekmektedir. Ancak vergi dairesine gitmeden önce işyerinin açılmış olması gerekmektedir. Çünkü vergi dairesi evrak olarak, işyerinin kira kontratını veya tapusunu talep etmektedir.

Bağ-Kur işlemleri

Belgelerin belediyeye teslim edilmesinin ardından, işyeri sahibi Bağ-Kur bildirimi yapmak zorundadır. Bu noktada kişi işletmenin bulunduğu il ve ilçedeki Bağ-Kur bildirim belgesini alabilir. Bunun yanı sıra Bağ-kur Müdürlüğüne gitmek yerine e-devlet sistemi üzerinden de bildirimler yapılmaktadır.

Vergi Dairesi başvurusu için hangi belgeler gerekmektedir?

Vergi dairesi başvurusunda, işyeri açma bildirimi formunun aslı ve fotokopisi gerekmektedir. Bunun yanında onaylanmış kaşe imza önekleri, işyeri sahibinin ikametgah belgesi ve dükkanın kira ve tapu belgesi talep edilmektedir.

Ticaret odasına kayıt evrakları

İşyeri açıldıktan en geç 15 gün içerisinde, işyeri Ticaret Odasına bildirilmelidir. Ticaret odası için, işyeri sahibinin imza beyannamesi (2 adet), vergi levhası fotokopisi, kira kontratı veya tapu belgesi fotokopisi, noter tasdikli ticari defter fotokopisi gerekmektedir. İkametgah adresi için muhtarlığa gidilmesi gerekmektedir. Bunun yanında nüfus dairesinden alınan nüfus kaydı öneği ve ticaret odası taahhütnamesi ve matbu dilekçe talep edilmektedir.

Esnaf ve sanatkarlar odası başvuru

İşyeri vergi levhası fotokopisi, muhtarlıktan alınan ikametgah belgesi, sicil ilan ve harç bedeli dekontu gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir