Anasayfa / Kosgeb Kredisi / Kadınlara KOSGEB Desteği

Kadınlara KOSGEB Desteği

Moden dönemde, kadınların iş dünyasındaki yerinin önemi çok daha iyi anlaşılmış durumdadır. Tüm sektörlerde gücünü ve başarısını kanıtlayan kadınlarımızın, bu iş alanlarında daha iyi yerlere gelebilmeleri ve cam duvar sorunlarından kurtularak, yükselebilmeleri için ülkemizde önemli çalışmalar başlatılmıştır. Akademik çalışmalara da sık sık konu olan ve bu anlamda yürütülen kadın çalışmaları ile beraber artık Türkiye’de kadınların girişimci olarak ekonomi dünyasında bütünleşik olarak yer almasına büyük önem verilmektedir ve bu anlamda KOSGEB’te kadın girişimcileri desteklemektedir.

KOSGEB’TEN KADIN GİRİŞİMCİLERE HİBE DESTEĞİ

Kendi evinde takı, toka üreten, dikiş nakış işleri ile çevresinde popülerlik kazanan, hediyelik eşya ve süs üreterek buradan gelir elde eden veya mutfak işlerine güvenip bir cafe, kahvaltı salonu veya pastane açmak isteyen kadınlar, KOSGEB’ten 50 bin TL tutarında hibe alarak hayallerini gerçekleştirebiliryor. KOSGEB bu proje kapsamında kadın girişimilere faizsiz kredi olanakları da sunuyor. Bu kadınlara kosgeb desteği sayesinde, kadınlar başarılı oldukları iş kollarında, kendi işlerini ve çalışmalarını yürüterek hem Türkiye ekonomisine hem de kendi gelir durumlarına bir iyileştirme getirebiliyor.

KADINLARIN KOSGEB HİBESİNDEN FAYDALANMASI İÇİN;

Kadın girişimcilerin ilk olarak KOSGEB‘in uygulamalı girişimcilik eğitimini zorunlu olarak almaları gerekmektedir. Bu eğitimin sonunda kadın girişimciye Uygulamalı Girişimcilik Sertifikası verilecektir. Bu aşamadan sonra girişimci çalışacağı iş kolu ve kuracağı işletmeye yönelik olarak iş projesi hazırlayacaktır. Bunun için geçmişte onaylanmış kosgeb girişimcilik proje önekleri incelenebilir. Hazırlanan iş projesi ardından kurumda yer alan komisyona sunulur. Eğer proje komisyon tarafından onaylanırsa kadın girişimci kosgeb destekleri için gerekli belgeler ile beraber kaydını tamamladıktan sonra 50 bin TL tutarında hibe ve 100 bin TL’ye kadar faizsiz kredi kullanabilmektedir. Ayrıca faizsiz kredi için ertelemeli ödeme olanakları da sağlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir