Anasayfa / Bilgi / Kafe Açmak İstiyorum

Kafe Açmak İstiyorum

Bugün birçok kişinin hayali küçük bir kafe sahibi olmak ve bu kafeyi işletmek, gelirini buradan elde etmektir. Son yıllarda Türkiye’de gelişen kafe kültürü gerçek anlamda kafeleri kazançlı bir iş kapısı haline getirmiş durumdadır. İnsanların duygusal bağ kurarak tercih ettikleri, sadık müşteriye dönüşebildikleri, ayak üstü bir kahve için uğrayabildikleri veya arkadaşları ile buluşmak için tercih ettikleri kafeleri gördükçe içiniz gidiyor ve siz de kafe açmak istiyorsanız o halde yazımızda size çok önemli püf noktalarını ve tüyoları vereceğiz.

İLK ADIMLAR

-İlk aşamada kafeniz için bir işleyiş sistemi oluşturun. Bir iş planı belirleyin ve kafenin konseptini ve tarzını bu iş planına göre şekillendirin. İş planınız ile kafenizin tarzı birbirinden uyumsuz olmamalıdır.

-Belirlediğiniz kafe tarzının gerekliliklerini, materyalleri, ortamı, mimariyi ve yapıyı belirleyin. Bu düzene çalışanların kıyafetleri de dahil edilebilir.

-Kafenizin ilgili tarz ve çalışma stili ile ilgili olarak ilgili resmi kurumlardan ruhsat ve izin belgelerini alın. (Bunun için kafe açılacak olan mekanın belirlenmiş olması gereklidir.)

İŞE HAZIRLIK

-Konsept uygulaması aşaması için artık hazır olduğunuza göre; logo, konsept, doku, renk, ilüstrasyon ve diğer tüm estetik detayları bütünleşik bir şekilde hazırlayın. Eğer bu işten en az masrafla kurtulmak istiyorsanız salaş kafe konseptlerini tercih edebilirsiniz. Son zamanlarda bu tip mekanların daha çok rağbet gördüğü aşikardır.

-Dekorasyon ve mimari süreci tamamlandıktan sonra logonuzu, tabelanızı, menülerinizi, servislerinizi, bardak, çatal, kaşık, tabak gibi tüm detaylarınızı toparlamaya başlayın. Tüm bu nesneler arasında bir uyum olması çok önemlidir ve hatta kafe açmanın tüyoları arasında yer almaktadır. Çünkü müşterileriniz tarzınızı eleştirdikleri anda başka kafelere yönelebilirler

İŞE BAŞLANGIÇ

Artık tüm materyaller hazır olduğuna göre broşür dağıtımı, afiş ile ilan, indirim etkinlikleri ve açılış etkinliği için hazırsınız demektir. Bu süreçte pazarlama stratejilerinizi yine konseptinize bağlı olarak gerçekleştirdikten sonra geniş bir müşteri kitlesini kucaklamaya hazırsınız demektir.

Bu aşamadan sonra artık iş düzeni, personel ve insan ilişkileri kalitesi sizin geleceğinizi ve kasanızın doluluğunu belirleyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir