Anasayfa / Gündem / Kara Liste Ve Sicil Affı Yasasında Son Durum

Kara Liste Ve Sicil Affı Yasasında Son Durum

Kredi kartı veya kredi borcunu 3 ay boyunca ödemeyen kişi banka tarafından icra takibine alınır. Bu durum kişinin kredi notunu ciddi anlamda düşürmektedir. Bu süreçte borcunu ödeyemeyen kişiye ihtar gönderilir ve son 15 günlük süre verilir. Bu süre zarfında da borcunu ödeyemeyen kişi için birçok baş ağrıtıcı süreç başlamaktadır.

Kişi, Merkez Bankası tarafından kara liste durumunda olur. Merkez Bankası tarafından kara listeye alınmış kişi 5 yıl boyunca hiçbir şekilde borcunu aksatmamalıdır. Aksi takdirde hiçbir şekilde kara listeden çıkamaz.

Kara listedeki bir kişi kredi çekerken bir hayli zorluklar yaşar, hatta çoğu banka çok kısa bir süre içerisinde bu talebi reddeder. Kredinin yanında banka kişinin kredi kartını da elinden almaktadır.

Kara listedekiler için sicil affı

Merkez Bankası ve Kredi Kayıt Bürosu tarafından yapılan açıklamalarda, son 6 ay boyunca borcunu aksatmayanların kara listeden çıkacağı yer aldı. Ancak burada birtakım şartlar yer almaktadır.

2017 sicil affından yararlanmak isteyen kişilerin yasanın yürürlüğe girdiği tarihten sonraki 6 ayda borcu tamamen ödemesi gerekmektedir. Borcun tamamen kapanması halinde kişi kara listeden çıkmak için 5 yıl beklemek durumunda kalmayacaktır.

Devlet sicil affı ile kredi kayıt bürolarındaki kayıtları da sildirecektir. Ancak bankalar, tüketicilerin sicillerini inceleme altına aldığı zaman daha önce yaşananları göz önünde bulunduracaktır. Tabii burada her banka için farklı bir prosedür uygulanmaktadır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir