Cumartesi , Eylül 22 2018
Anasayfa / Gündem / Kara Listede miyim? Banka Kara Listesinden Nasıl Çıkılır?

Kara Listede miyim? Banka Kara Listesinden Nasıl Çıkılır?

Kredi kartınızı düzenli kullanıp, kullanmamanız, hesabınıza giriş çıkış yapan nakit, ekstre borcu ödemelerinizdeki düzen ve tutar kredi notunuzu etkileyen önemli faktörlerdendir. Bu not ise bir bankanın size yeniden kredi sağlayacakken size güven duyup duymaması gerektiğini ona gösteren bir unsurdur ve bu unsur nedeniyle kara listeye girebilirsiniz. Öncelikle banka kara listeye nasıl girilir konusunu açacak olursak; kredi notunuz eğer belirli bir seviyenin altına iner ve borç ödemelerinizde düzensizlik nüksederse kara listeye alınabilirsiniz. Eğer bu listeye adınız girerse bankalar size hiçbir şekilde kredi veya kredi kartı sağlamak konusunda yardımcı olmaya yanaşmayacaktır. Bu durumda ise banka kara listeden nasıl çıkarım konusu hakkında merakınız artacaktır. Öyleyse gelin o konuyu da masaya yatıralım:

banka kara listesinden nasıl çıkılır 

Kara Liste, merkez bankası tarafından  ve KKB tarafından kayıt altına alınan endeks ile oluşur. Bu listede KKB’nin daha detaylı analizleri bulunur, bu nedenle de bankalar genellikle KKB’nin kayıtlarını baz alırlar.İlk olarak banka kara liste kaç yılda silinir konusuna değinelim:

Bu listeye adınız girdikten sonra tüm borçlarınızı ödeseniz dahi 5 yıl süre beklemek zorundasınızdır. Kara listede yer alıp borçların ödenmemesi halinde ise 10 yıllık bir zamanaşımı süresi vardır. Bu sürede listeden kendi talebinizle banka kara liste sildirme işlemi yapamazsınız. Zira unutulmamalıdır ki bu süreler tamamlansa dahi bankalar kendi prosedürleri çerçevesinde size kredi vermemeyi tercih edebilir ve kayıtlarını buna göre şekillendirebilir.

banka kara liste ne zaman biter 

Metinde de belirrtiğimiz gibi ilk olarak listeye düştükten sonra geçmesi gereken bir beş senelik süre söz konusudur. Bu süre tamamlandığında eğer borçlarınız takipten çıkmışsa kara listeden kurtulabilirsiniz. Ancak takip sürüyorsa 10 yıllık zaman aşımı için beklemek durumundasınız demektir.

AF İLE KURTULMAK 

Kimi zaman devlet kişilerin borçlarını yerine getirmeleri ve daha sonra ekonomik girişimlerde bulunabilmeleri için sicil affı çıkarmaktadır. Bu sicil affı sürecinde kişiler kara listeden adını sildirebilmektedir ancak yerine getirmeleri gereken sorumluluklar vardır. Önek olarak kişi borcunun tamamını 6 aylık yapılandırmaya alarak 6 ay sonunda tüm borcunu ödemiş olmalıdır. Bu şart altında kara listeden adını sildirebilir. Kimi zaman bu şart yerine gelse dahi bankalar kendi listelerinde kişiyi not alarak kredi vermemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir