Pazartesi , Eylül 24 2018
Anasayfa / Gündem / Kasko Hangi Durumlarda Geçerli Olur? Ne Kadar Sürede Ödeme Yapar

Kasko Hangi Durumlarda Geçerli Olur? Ne Kadar Sürede Ödeme Yapar

Kasko taşıtların ve elektronik eşyaların uğrayabileceği hasarlar sonucunda maddi hasarların karşılanmasını sağlamaktadır. Özellikle de arabalarda meydana gelebilecek ciddi hasarlar, kasko şirketleri tarafından karşılanmaktadır.

Araç kasko hangi durumlarda ödeme yapar?

Araç kasko teminat kapsamı dahilinde herhangi bir hasarla karşılaştığında, en geç 5 iş günü içerisinde sigortaya bildirilmelidir. Aksi takdirde kasko şirketi araçta meydana gelen hasarı karşılamaz. Meydana gelen kazayla ilgili bütün belgeler kasko şirketine verilir ve tazminat bedeli bildirilir. Hasarın tutarı ise kısa bir süre sonra şirkete verilen hesap numarasına transfer edilir.

Kişinin tamamen fiili ehliyet durumunda olması bu durumda önem taşımaktadır. Çok az miktarda bile alkol alındıysa kişi hiçbir şekilde kasko yaptırdığı firmadan meydana gelen hasarı karşılayamaz. Kişi alkollü olduğu zamanlarda meydana gelebilecek durumların analizini yapamaz. Bundan dolayı da birey mevcut hasarın tümünü kendisi karşılamak durumunda olur.

Kasko hangi durumlarda hasarı karşılamaz?

Alkollü bir şekilde kaza yapıldığı zaman kasko meydana gelen maddi hasarı karşılamaz. Kişi uyuşturucu madde veya alkol kullandığı zaman fiili ehliyet durumunda değildir. Yani davranışlarının, nedenini ve sonucunu o anda kestiremez. Bundan dolayı da kişinin masrafları bu durumda karşılanmaz.

Kasko hangi durumlarda bozulur sorusunu merak eden vatandaşlarımız için bir diğer noktalara da dikkat edilmelidir. Öneğin kişi alkollü bir şekilde kaza yapar ve yanında alkolsüz bulunan bir diğer arkadaşı ile yer değiştirir. Bu tür durumlarda şirket konuya ilişkin detaylı bir şekilde inceleme başlatır.

Kazaya ilişkin yapılan araştırmalar neticesinde kişinin arkadaşıyla yer değiştirdiği tespit edilmesi ihtimali yüksektir. Bu durumda ise kişiye nitelikli dolandırıcılık davası açılır ve kasko bu durumda kişinin maddi hasarını karşılamaz.

Bunun yanında bazı kişiler aracıyla bilerek kaza yapabilir ve kaskodan ödeme talebinde bulunabilir. Bu tür durumlar için de kasko gerekli incelemeyi ve araştırmayı yapar. Yapılan araştırmalar sonucunda kişinin kazayı belirttiği şekilde yapmadığı tespit edilebilir. Bu durumda da şirket tarafından ‘’kazanın belirtilen şekilde olmadığı tespit edilmiştir’’ mesajı iletilebilir. Böylelikle de firma araçta meydana gelen maddi hasarı kesinlikle karşılamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir