Cumartesi , Eylül 22 2018
Anasayfa / Bilgi / Katılım Bankaları İhtiyaç Kredisi Verir mi? Şartlar Nelerdir

Katılım Bankaları İhtiyaç Kredisi Verir mi? Şartlar Nelerdir

Bankalar gelişmiş finansal güçleriyle, her türlü miktarlarda kredi vermeye açıktırlar. Müşterilerin ihtiyaçlarına göre oluşturdukları kredi paketleri mevcuttur. Öneğin; konut kredileri, taşıt kredileri, eğitim kredisi ya da bireysel ihtiyaç kredileri gibi. Bankaları kredi konusunda birbirlerinden ayıran özellikleri ise kredilere uyguladıkları faiz oranları ve vade süreleridir. Konut kredilerinde kredi miktarı yüksek bir mebla olacağından faiz oranları daha uygun ve vade süreleri diğer kredi türlerine göre daha uzun sürelerdir.

Ancak bazı sebeplerden dolayı faizli işlemleri tercih etmeyen müşteriler için geliştirilen sistem ile faiz kullanmadan ihtiyacınızı karşılamanız da mümkündür. Bu işlem için geliştirilen sistem Katılım Bankacılığıdır. Katılım bankacılığında sistem şu şekilde işlemektedir. Faizsiz işlem esasına dayanan ve bu esaslara uygun olarak bütün bankacılık faaliyetlerini gerçekleştiren, kar ve zarara katılma esasına göre fon toplayıp, ticaret, ortaklık ve finansal kiralama yöntemleriyle fon kullandıran bir bankacılık sistemidir.

Yani katılım bankaları ihtiyaç kredisi verebilir ancak belirli şartlar altında kredilendirme verilmektedir. Yani bu noktada katılım bankasına kredilendirme kapsamında harcama yapılacak olan husus ile ilgili beyanda bulunmak ve bildirim yapmak gerekmektedir. İhtiyaç kredisi ile karşılanacak olan harcamalar katılım bankası tarafından ödendikten sonra banka belirli bir kâr payı ekleyerek sizden bu ödemeyi aylık taksitlerle almaktadır. Bu noktada da kişiler faiz oranı gibi islami açıdan da tercih edilmeyen bir kredilendirme yöntemine bulaşmak zorunda kalmamaktadırlar. Türkiye’de katılım bankaları aynı zamanda çeşitli mevduat hesabı hizmetleri de vermektedirler. Önek olarak altın günleri düzenleyen katılım bankaları yastık altında tuttuğunuz altınları değerlendirebilmeniz için sizden almakta ve bu altınlar için belirli bir değerlendirme sağlamaktadır. Burada da faiz işletmeyen katılım bankaları kur farklarından olumlu yönde faydalanmanıza olanak tanımaktadır.

Bu yazımızda genel olarak okuyucularımız için katılım bankası ihtiyaç kredisi veriyor mu sorusuna yanıt verdik ve evet ele aldığımız üzere katılım bankaları da tıpkı mevduat bankaları gibi ihtiyaç kredisi katılım bankaları tarafından vermektedir ve verdikleri kredilerde faiz oranı değil kâr payı oranı sistemi uygulamaktadır. Bu anlamda siz de katılım bankalarından kredilendirme talep ederek katılım bankası ihtiyaç kredisi kullanarak ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Bu anlamda Türkiye’de çok sayıda ihtiyaç kredisi veren katılım bankası bulunmaktadır. Bunlar;

-Ziraat Katılım

-Vakıf Katılım

-Türkiye Finans Katılım

-Albaraka Türk

-Kuveyt Türk’tür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir