Cumartesi , Eylül 22 2018
Anasayfa / Bilgi / Kefille Kredi Nasıl Alınır? Kefilden İstenen Belgeler Nelerdir

Kefille Kredi Nasıl Alınır? Kefilden İstenen Belgeler Nelerdir

Bankalar tüketiciye kredi sağlarken birtakım şartların yerine getirilmesini talep edebilmektedir. Özellikle de kredi notu düşük olan veya adli sicil kaydında ağır suçlar barındıran kişilerden. Bu talep de genellikle kefil olmaktadır.

Kefil bulmak günümüzde bir hayli zorlaşmıştır. Çünkü bu zamanda artık kimse yakın bir arkadaşı için bile kefil olarak borç yükü altına girmek istemez. Sonuç olarak kefil, borcun ödeneceği için bir teminat vermek anlamına gelmektedir.

Kredi çeken kişi ister istemez her dönemde maddi olanaksızlıklarla karşı karşıya kalabilmektedir. Ortaya çıkabilecek anlık masraf sebebiyle kişi borcunu ödeyemeyebilir. Bu durum da hem kefilin hem de kredi sahibinin kredi notunun olumsuz etkilenmesine sebebiyet verebilmektedir.

KEFİLLE KREDİ ALMA İŞLEMİ NASIL YAPILMAKTADIR?

Kefil şartı genellikle kredi risk notunda risk barındıran kişiler için geçerli olmaktadır. Bu durumda kişinin başvuru talepleri hiçbir şekilde onaylanmaz veya ek belgeler talep edilebilir. Günümüzde her ne kadar evraksız veya kefil şartsız bankalar olsa da, durum aslına bakıldığında bu şekilde değildir. Çünkü her banka sağladığı kredinin geri ödenmesini ister üstelik faizlerle birlikte. Çünkü bankanın da bir ekonomik gücü vardır ve kredi borcunun ödenmemesi halinde sıkıntılar yaşayabilmektedir.

Banka şubelerin yapılan başvurularda kefil olarak gösterilecek olan kişinin kredi notunun iyi durumda olması gerekmektedir. Çünkü kredi çekecek olan kişi bu anlamda incelemeye alındığı gibi kefil olan kişi de incelenir. Gösterilen her kefile bankanın onay vermeyeceğinin bilinmesi gerekmektedir. Kefil olmaya uygun olan kişiye ‘’kredi çekmeye uygun’’ ifadesi kullanılmaktadır. Böylelikle kişi dilediği krediyi kefil ön şartıyla çekebilmektedir.

KREDİ ÇEKERKEN ARANAN ŞARTLAR NELERDİR?

Tüketicinin gelir belgesi teslim etmesi ve bunun yanında en az 3 ay sigortalı olarak görev yapmış olması gerekmektedir. Aynı zamanda tüketicinin 18 yaşından büyük olması aranan şartlar arasındadır. Kredi onayı verilirken bankaların kendine özgü uyguladığı prosedürler vardır. Başvuru yapılırken bu hususlara da dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bunun için banka şubesiyle iletişime geçilmeli veya doğrudan şubede işlemler gerçekleştirilmelidir. Unutulmamalıdır ki ödemelerini düzenli olarak yapmamış ve hatta icralık olmuş bir kişinin başvuruları reddedilebilmektedir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir