Cumartesi , Eylül 22 2018
Anasayfa / Bilgi / Kefillik İçin Aranan Şartlar Nelerdir – Kimler Kredi İçin Kefil Olabilir

Kefillik İçin Aranan Şartlar Nelerdir – Kimler Kredi İçin Kefil Olabilir

Bankadan ihtiyaçları doğrultusunda kredi çeken kişi bankanın isteği doğrultusunda kefil göstermek zorundadır. Eğer krediyi çeken kişi belirli nedenlerden dolayı  kredi sözleşmesine uymazsa ve borçlarını ödemezse banka borcu kefilden ister. Kefilin kredi sözleşmesinde ana görevi budur. Bankalar asıl borçlu ile kefil arasında herhangi bir fark görmezler. Bu yüzden banka krediyi çekenden nasıl belirli şartları taşımasını isterse kefil içinde bazı şartları taşımasını ister. Borçlar Kanunu yasasına göre kefilde olması gereken özellikler mevcuttur. Bu şartları taşımayanların kefilliği kabul edilemez. 

Kefilin kredi sözleşmesinde sorumluluğun doğması için bu sözleşmenin yazılı yapılması gerekir. Ayrıca kefalet tutarının sözleşmede net bir şekilde belirtilmesi gerekir. Bu şartlar dahilinde krediyi çeken taraf borcunu ödemezse, bu borcu ödemeyi kabul eden kefile müracat edilir. Bankadan çekilen krediden kefil sorumlu tutulur.

Kefilde  aranacak şartlar kredi çekenin şartları ile hemen hemen aynıdır. Öncelikle krediye kefil olacak kişi 18 yaşını doldurmuş olması gerekir. Bu yaştan küçük kişiler kesinlikle kefil sayılamaz. Ne kadar yükse oranda geliri olsa da bu mümkün değildir. Kefil olacak kişi daha önce haciz, icra gibi bir borç takibi yaşamaması gerekir. Kredi notunun yüksek olması ve kredi çekebilir pozisyonda olması gerekmektedir. Kredi notu düşük olan birinin banka kefillik durumunu kabul etmeyecektir. Çünkü daha önce belli ki borç ödeme konusunda sıkıntı yaşamıştır. Kefilde aranan şartlardan bir diğeri ise gelir durumunun çekilecek krediyi ödeyebilecek güçte olması gerekir. Bir sigortalı işte çalışıyor olmak ve düzenli bir geliri olması aranan şartlar arasındadır. Bunun dışında Ticaret ve Sanayi Odası’n akayıdı bulunanlar, doktor, avukat, mühendis gibi saygın meslek icra edenlerde kefil olabilmektedir. 

Kefil olmak bankada borca ortak olmak anlamına gelir. Bu konuda kefil olacak kişiler dikkatli olmak zorundadır. Krediyi çeken asıl kişinin kredi borcunu ödeyebilecek güçte olmasına dikkat edilmeli ki borç kefile kalmasın. Aksi tadirde kefil tüm borcu ödemek zorunda kalabilir. Bir banka kredisinde kefil olmanın sorumlulukları ve şartları bu şekilde sıralanmaktadır. Arkadaşınıza ya da akrabına kefil olmanız gerekirse bu şartları taşıyor olmanız gerekir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir