Anasayfa / Bilgi / Kefilsiz Kredi Çekmek İstiyorum Şartlar Neler?

Kefilsiz Kredi Çekmek İstiyorum Şartlar Neler?

Günümüzde kredilere duyulan ihtiyaç ne kadar artıyorsa, kefil bulmakta o kadar zorlaşıyor. Bu devirde babana bile güvenme diyorlar ya hani. İnsanlar babalarından bile korkar hale geldi ve  birine kefil olmak kimsenin aklına yatacak bir iş değil.

Hal böyle oluncada vatandaş kefilsiz kredi arayışına giriyor. Kefilsiz kredi elbette var ancak onunda bazı şartları var.

Kefilsiz kredi alabilmek için temiz bir banka geçmişinizin olması gerekmektedir. Buda demek oluyor ki bankaların kredi notu diye adlandırdığı notunuzun iyi olması gerekmekte. Eğer banka siciliniz temiz ise ve kredi notunuz iyi ise ilk aşamayı geçmişsiniz demektir.

Müşterilerine kefilsiz kredi sunan bankalar beş bin TL den 15 bin TL ye kadar kefilsiz kredi sunabiliyor. Kefilsiz krediye başvurduğunuz zaman kredi notunuz yüksek ise veya bankada ki siciliniz temiz ise üst rakam olan 15 bin TL daha da fazla olabilir.

Kefilsiz krediyi bir çok banka vermektedir. Bu bankaları saymak gerekirse; Yapı Kredi Bankası, Şekerbank, TEB, Vakıfbank, İNG Bankası, Akbank, Halkbank, Fibabank, İş Bankası, Garanti Bankası ve DenizBank’ dır.

Kefilsiz kredi sağlayabilen bankalar  Kredi Kayıt Bürosu (KBB) sisteminden müşterilerini kontrol edip öyle kredi çıkartıyorlar. Kredi Kayıt Bürosu (KBB) nin yanında Findeks uygulaması da bankalara yardımcı bir uygulamadır. Kredi Kayıt Bürosu ve Findeks sisteminde kişinin daha önceden yapmış olduğu bankacılık işlemleri görülebiliyor. Bu sistemde kredi almak isteyen müşterinin kredi alabileceğini ya da alamıyacağını görüntüleyebiliyorlar. Bu sistem bankacılara büyük kolaylık sağlıyor. Bu sistem sayesinde kredi verecekleri kişilerin risk oluşturup oluşturmadığının rahatlıkla görebilirler.

Kredi Kayıt Bürosu Hakkında bir bilgi verecek olursak; Bankacılık kanunu gereği en az beş banka tarafından yapılacak her türlü bilgi ve belge alışverişi sağlamak için kurulmuş olup, müşterilerine ait kredi bilgilerini de paylşamaktadırlar.

Kredi Kayıt Bürosu dokuz ortaklıdır. Bu ortakları saymak gerekirse ; Akbank, Şekerbank, Ziraat Bankası, Garanti Bankası, Halk Bankası, İş Bankası, Vakıfbank, Yapıkredi Bankası. Kredi Kayıt Bürosu katılım bankaları, finansal kuruluşlar, sigortacılık, bireysel emeklilik ve sermaye piyasası gibi faaliyetlerde hizmet sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir