Cumartesi , Eylül 22 2018
Anasayfa / Bilgi / Kıdem Tazminatı Nedir? Şartları Nelerdir? Nasıl Hesaplanır?

Kıdem Tazminatı Nedir? Şartları Nelerdir? Nasıl Hesaplanır?

Kıdem tazminatı bütün çalışanların sahip olduğu haklardandır. Kişi herhangi bir sebepten dolayı iş yerinden ayrıldığı zaman bu ödemeyi almaya hak kazanmaktadır. Ancak işverenlerin de bu ödemeyi yapması için birtakım şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Çalışanların aldığı bu ödemeler de tamamen yasal çerçeve içerisinde yapılmaktadır. 

Mevzuat gereğince Türkiye’de çalışan bütün işçiler için kıdem tazminatı verilmektedir. İşçilerin hakları T.C. anayasası tarafından koruma altına alınmıştır. 

KIDEM TAZMİNATININ VERİLDİĞİ DURUMLAR NELERDİR?

Bir çalışanın sözleşmesinin fesh edilmesine neden olacak herhangi bir durum olmuş ise kişi tazminat alma hakkını kaybedecektir. Ancak tazminat almak için aranan şartlar aşağıdaki gibidir;

1) Tazminat almaya hak kazanmak isteyen kişilerin en az 1 yıl boyunca iş yerinde çalışması gerekmektedir. Bunun yanında kişinin farklı firmalarda en az 1 yıl boyunca çalışmış olması gerekiyor.

2) Zaman süresi tamamlanmış olmasına rağmen tazminat ödemesi almayan kişi, zamanaşımı süresine dikkat etmelidir. Mevzuat gereğince zamanaşımı süresi 10 yıl olarak belirlenmiştir. Çalışan kişi 10 yıl içerisinde işlem yapmaz ise tazminat alma hakkına sahip olamamaktadır. 

3) Kıdem tazminatı ödemesi aynı zamanda sakatlık veya vefat durumunda da ödenmektedir. Ancak bu noktada kıdem tazminatı alınabilmesi için aranan şartların tamamlanması gerekmektedir. Bu noktada ödemeler ise varislere yapılmaktadır. Çalışırken veya başka bir sebepten dolayı sakatlanan kişilere de ödemeler yapılmaktadır. Eğer çalışan kişi sakatlanmış ise aynı zamanda kişiye sakatlık aylığı da bağlanacaktır. 

4) İşveren-işçi arasındaki hukuk tamamen yasal çerçeve ile korunmaktadır. Çalışanın işyerinde yerine getirilmesi gerekenler, çalışma şartlarıyla ilgili detaylarla ilgili işverenle konuşması gerekiyor. Konuya ilişkin detaylı bilgiler alındıktan sonra kişi tazminat hakkına sahip olabilme hakkına sahip olacaktır. 

5) Kamu personeli olan hiç kimse kıdem tazminatından yararlanamaz. Bu hak sadece işçiler için tanınmaktadır. Memur kişiler ancak emeklilik ikramiyesiyle bir ek ödeme alabilmektedir. 

6) İşletmesi iflas etmiş olan kişiler için de mevzuat gereğince tazminat ödemesi yapılmaktadır. İşletmesini 1 yıl boyunca çalıştırmış olan ancak iflas eden kişilere tazminat ödemesi yapılmaktadır. Ödemenin yapılmaması halinde kuruma dava açılarak hakkınızı alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir