Perşembe , Temmuz 26 2018
Anasayfa / Bilgi / Kimler Kredi Sigortası Yaptırmalı? Kredi Sigortasının Kapsamları

Kimler Kredi Sigortası Yaptırmalı? Kredi Sigortasının Kapsamları

Sigorta, sağlığı ve maddiyatı koruma altına almaktır. Bu noktada, meydana gelen maddi bir hasar sigorta ödemelerinin yapıldığı firma tarafından karşılanmaktadır. Bu anlamda taraflara tazminat sağlanır. Bankalar son yıllarda, müşterilerinin borçlarını kapatabilmesi ve onlara güvence sağlamak adına hayat sigortası yapmaktadır.

Hayat sigortası, öldükten sonra yakınlar için bırakılmış bir mirastır da. Kredi borçlusunun borcu öldükten sonra yakınlara devredilmektedir. Ancak hayat sigortası yaptıran bir kişinin borcu, sigorta firması tarafından karşılanmaktadır. İçeriğimizde kredi çekerken yapılan sigorta ne işe yarar ve kredi hayat sigortası zorunlu mu sorularının yanıtına yer vereceğiz.

Neden kredi sigortası yaptırılmalıdır?

Bankadan kredi talep edilirken sigorta yaptırmak çok büyük bir önem taşımaktadır. Bu önem ancak maddi veya manevi bir hasar geldiğinde anlaşılmaktadır. Kişinin bu anlamda karşı karşıya kalabileceği şeyler çok büyük bir parasal yardım gerektirebilmektedir. Bu durumda da sigorta firmalarına yaptığınız prim ödemeleri üzerinden, ihtiyaçlar karşılanmaktadır.

Kredi hayat sigortası vefat halinde mirasçıların zor durumda kalmasının da önüne geçmektedir. Yüksek miktardaki kredi borçları mecburen mirasçılara devredilecektir. Bu durumda banka prim ödemeleri doğrudan borçlu kişiye tahsis edilecektir.

Hayat sigortası başvurusu sırasında kişinin sağlık durumu da önem taşımaktadır. Kişinin başvuru durumunda ölümcül hastalıklarla karşı karşıya olması durumunda, ödeme doğrudan varislere devredilir. Kişinin hastalıktan veya kasten ölümünün ardından ise hayat sigortası borç ödemesi doğrudan varislere devredilecektir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir