Cumartesi , Eylül 22 2018
Anasayfa / Kredi Notu / KKB Limit Kontrol Sistemi Nedir? Bddk LKS Sorgulama ve Güncelleme Nasıl Olur?

KKB Limit Kontrol Sistemi Nedir? Bddk LKS Sorgulama ve Güncelleme Nasıl Olur?

LKS limit kontrol sistemi , kredi kartı kullanıcılarının limit konusundaki tüm sorularına cevap vererek gerekli kuruluşlara bilgi verme görevini üstlenmiştir. Limit kontrol sistemi ile diğer finansal kuruluşlar ilk kez kredi kartı talebinde bulunan kişilerin gelir durumuna göre kart limiti hesaplaması yapar. 

Kkb Limit Kontrol Sistemi

 Lİmit kontrol sistemi KKB tarafından yapılan gerçek zamanlı bir sistemdir. Üye olan tüm bankaların müşterilerinin kredi kartı hesapları için gerekli bilgi paylaşımı yaparak, limitleri konusunda düzenleme yapar ve bunu kuruluşlara iletir. Kredi kayıt bürosu ile birlikte yapacağı bu işlemlerden sonra , ilk kez kart sahibi olacak bir kişinin aylık gelirine göre kart limiti koyma esasına dayanır.  İlk yıl için gelirinin 2 katı, ikinci yıl için 4 katı olarak belirlenir. 

 Limit kontrol Sistemi Sorgulama

 Bankalar ve müşteriler limit kontrol sistemi sorgulaması ile kartları hakkında limit düzenlemesi yapabilirler. Kullanmakta oldukalrı kredi kartlrına ait limit bilgisinin kontrolü ise son yıllarda kurulan LKS tarafından yapılmaktadır. 2 yılını dolduran bir kullanıcının kredi kartı limiti gelirinin 4 katına kadar çıkarılmakta olduğundan müşteriler harcamalarını daha dikkatli yaparlar. Kart kullanıcıları istedikleri zaman kartlarının limit bilgisini sorgulayabilir ve harcamalarını daha dikkatli yapabilirler. 

 Bu sistemin temel amacı bilinçsizce kullanılan kredi kartlarında bir düzenlemeye gidilmesidir. Maddi gücü olmayan bir kişinin kredi kartı limit kapsamında getirilen kısıtlamalardan dolayı daha bilinçli bir alışveriş yapma konusunu gündeme getiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir