Perşembe , Temmuz 26 2018
Anasayfa / Kredi Notu / KKB Negatif Kredi Kaydını Nasıl Düzeltilirim?

KKB Negatif Kredi Kaydını Nasıl Düzeltilirim?

Çok defa kredi notu ile ilgili konulardan yakınan kişilerin sorunlarına şahit olmuşsunuzdur ve hatta belki de siz de bu sorunu yaşıyorsunuz. Bankalardan kredi alınamamasına neden olan kredi notu düşüklüğünün oldukça önemli olduğunu biliyorsunuzdur. Çünkü konut, taşıt veya ihtiyaç kredilerinden birisine ihtiyaç duyduğunuz anlarda bankalar size bu tarz kredileri sağlamayabilirler. Başvurularınız eğer kredi notunuz belirli bir puanın altında ise onay almayabilir. Bu yazımızda sizlere kkb kredi notu düzeltme hakkında bilgi sağlayacağız. Öncelikle KKB Kredi Notu nedir onu ele alalım;

KKB KREDİ NOTU HAKKINDA:

Kredi Kayıt Bürosu, bankalar, firmalar, finans kurumları, sigorta şirketleri için veri sağlayan bir birimdir. Bankalar, firmalar, finans kurumları ve sigorta şirketleri müşterilerinin ödemeleri hakkında bu veritabanına bilgi sağlayarak tüketiciler hakkında bilgi alanı oluştururlar. Kredi Kayıt Bürosu da bu bilgilere ve verilere dayanarak tüketicilerin kredi notlarını düzenler. Bu kredi notları içerik olarak düzenli ödeme, ödeme tutarları, gecikme durumlarına göre şekillenirler ve bankalar da kişinin notunu sorgulayarak kredi temin edilmesinin güvenilirliğini sorgular.

Ödemelerinde aksaklıklar olan kişiler, ödemelerini yapmayan kişilerin notları düşer. Bu durumda da kredi almaları güçleşir. Ancak kredi notu düzeltilebilir ve yeniden yükseltilebilir. Bu durum kara listeye girilmesi halinde çok daha uzun sürede oldukça meşakatli olmaktadır. Kredi notunuz aşırı düştüğünde kara listeye girmektesiniz.

kkb sicil düzeltme 

KKB’de eğer negatif kayıt altına alınmışsanız bunu düzeltmek için negatif kaydı meydana getiren finansal kuruluşun bu anlamda aksiyon alması gerekmektedir. Çünkü o kurum ile olan ilişkinizden meydana gelen olumsuzluğu yine o kurum düzeltecektir. Bu da ancak borcunuzun kapatılması ile mümkündür. Bankalar negatif kayıt oluşturma konusunda oldukça hızlı iken düzeltme konusunda ise hemen harekete geçmemekte veya umursamamaktadırlar. Eğer böyle bir durum söz konusu ise kkb kaydı düzeltme işleminizi gerçekleştirmesi için doğrudan bankaya başvurmalısınız. Eğer banka kkb skoru düzeltme için oldukça uzun bir vadeyi önünüze sunuyorsa ilgili kurumun teftiş merciine dilekçe ile ulaşmanız süreci hızlandıracaktır. Bu anlamdakkb risk raporu düzeltme  düzeltme işleminizin gerçekleştirlmesinin KKB ile kuracağınız bireysel ilişkiniz ile söz konusu olmadığını bilmelisiniz. Çoğu zaman büyük firmalar ve bankalar bu işlemi hemen gerçekleştirirken, küçük formdaki kuruluşlar bu işlem için ilgili departmana sizi yönlendirmeyi dahi çok uzun sürede yapabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir