Anasayfa / Bilgi / KKB Puanı Ne Anlama Geliyor? KKB Sorgulama Nasıl Yapılır

KKB Puanı Ne Anlama Geliyor? KKB Sorgulama Nasıl Yapılır

Bankalar, tüketicilere sahip oldukları hazineden kredilendirme sağlayacakken, tüketicilerin belirli güvenilirlik şartlarını taşımasını beklerler. Bu kapsamda da kredi kullandıracakları kişileri çeşitli şartlara göre değerlendirmeye alırlar. Bu değerlendirmeler genel olarak tüketicilerin gelir durumu ve mal varlıklarına göre yapan bankalar, artık ilk olarak kkb puanı üzerinden tüketicileri değerlendirmektedirler. Ancak halen birçok kişi kkb puanı nedir bilmemektedir. Bu nedenle de sıklıkla yaptıkları kredi başvurularına gelen olumsuz yanıta karşı ne yapmaları gerektiğini bilmemektedir. Biz de bu yazımızda kredi notu nedir ele alacağız.

KKB PUANI HAKKINDA:

Türkiye’nin önde gelen bankaları bir araya gelerek Kredi Kayıt Bürosu hakkında bir kurum oluşturmuşlardır. Bu kurum, bankalardan kredi kullanan tüketicilere ilişkin verilerin kaydını ve takibini sağlamaktadır. Kredi Kayıt Bürosu, elde ettiği kredi kullanım verilerini değerlendirerek herbir kişiye 1 ile 1900 arasında olmak üzere bir kredi puanlandırması yapmaktadır. Bu puanlandırmada;

-Kişinin kredi kartı ve kredi borcu ödemelerinde gösterdiği düzenlilik, geciktirme, ödememe durumlarını dikkate almakta

-Vadeli mevduat hesabına yapılan para giriş çıkışlarına bakmakta

-Yapılan kredi başvurularına ve kredi kullanım sıklığını dikkate almaktadır.

Bu değerlendirmelerde olumsuz profil çizen kredi kullanıcılarının kredi notları genel olarak düşük olmaktadır. Bu kişiler bankalar T.C. kimlik numaraları ile kredi başvurusunda bulunduklarında eğer notları belirli bir seviyenin altına ise kredi başvuruları olumsuz yanıt almaktadır. Bu kişiler ancak tüm kredi ve kredi kartı borçlarını kapattıktan sonra kredi notlarını düzelterek kredi kullanabilmektedirler.

Eğer kredi notunuzu öğrenmek istiyorsanız ve kredi ve kredi kartı kullanımlarınızı buna göre düzenlemek istiyorsanız FinDeks adı verilen aracı kullanabilirsiniz. Kredi Kayıt Bürosu’na bağlı olarak hizmet veren FinDeks üzerinden kredi notunuzu ve risk raporunuzu takip edebilir, bunları nasıl yükseltebileceğiniz öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir