Anasayfa / Hibe / KKTC Hibe Programları Girişimcilere 100.000 TL Kredi ( KOBİGEM HİBE )

KKTC Hibe Programları Girişimcilere 100.000 TL Kredi ( KOBİGEM HİBE )

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetin’nde yeni girişimcileri desteklemek için bir porje yapılmaktadır. Küçük ve Orta Boy İşletmeleri Geliştirme Merkezi ( KOBİGEM ) tarafından yönetilen bu proje yeni iş hayatına girip iş yeri sahibi olan, iş yeri için makine ve teçhizat alımları, personel giderleri gibi durumlardan doğacak nakit ihtiyacını gidermek için geri ödemesiz nakit para desteği vermektedir. 10.000 Türk Lirası ile 100.000 Türk Lirası arasında yapılacak olan yardım birçok girişimci için büyük bir destek olmaktadır. KOBİGEM aracılığı ile yapılan bu projeye yeni gitişimciler iş hayatları ile ilgili hazırlayacakları projelerle katılmaları gerekmektedir. Genel itibariyle KOBİGEM’in hibe yardımlardan teknolojik yatırımlar ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine katkı sağlayacak ekonomik yatırımlar yararlanacaktır. Eğer projeniz beğenilirse bu iki faktörün dışında da yardım alabilmeniz mümkündür. Hibelerde iş yeriniz için % 75 oranında geri ödemesiz yardımlardan yararlanabilirsiniz.

Başvuru Nasıl Yapılır ve Şartları Nelerdir

KOBİGEM hibe yardımlarından yararlanmak için Ekonomi ve Enerji Bakanlığının açıkladığı tarihlerde başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu ilanlar sene de iki defa yayınlanmaktadır. İlki mayıs ayının başında ikincisi ise temmuz ayının ilk haftasında olmaktadır. İlanların yayınlanmasıyla birlikte başvuru formlarını doldurup Ekonomi ve Enerji Bakanlığına teslim edilmesi gerekmektedir. Başvurularda öncelik hakkı kazancak durumlarda vardır. Bunlardan biri kadın ve engelli girişimciler ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti iller arasında olan Güzelyurt ve Karpaz’da yapılacak yatırımlar öncelik kazanacaktır. 

Başvurular çağrı ilanları ile birlikte yapılır. Başvuru formu doldurulduğunda tüm sayfalar imzalanır. Girişimcinin kuracağı işletme mutlaka Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sınırları içinde olmasıgerekmektedir. Eğer KOBİGEM’in yardımlardan daha önce yararlandıysanız tekrar başvuru yapamazsınız. Kurulmuş olan bir iş yeri bu projeden faydalanamaz.Bu projeye başvururken herhangi bir yerde çalışıyor olabilirsiniz ancak işyerinizi kurarken istifa etmiş olmalısınız. İşletmenin kuruluş süresi 90 günü geçmemesi gerekir. Projesi onaylanan girişimci 24 saat süren eğitimlere tabi tutulur. İş yeri kurma ile ilgili tüm detaylar,iş planlarının hazırlanması, pazarlama, kuruluş gibi teknikler hakkında ders verilip yardımcı olunur. Girişimci derselere en az 18 saat katılmak zorundadır. 

KKTC vatandaşı olmayan bu projeden yararlanamaz ayrıca projeden yararlanmak için yaş kriteride getirilmiş. 01.01.1980 tarihinden sonra doğanlar, daha önce iflas etmiş olanlar, yüz kızartıcı bir suça karışmış olanlar, görevlerini kötüye kullanmış olanlar bu porjeye başvuramaz.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir