Perşembe , Temmuz 26 2018
Anasayfa / Kosgeb Kredisi / Kobi Girişimci Proje Destek Programı

Kobi Girişimci Proje Destek Programı

Türkiye’de piyasada hali hazırda çalışmakta olan ve kendi ürün ve hizmetlerinin üretimini gerçekleştirerek hem istihdam hem de yerli üretim yaratan birimler için çok önemli destekler sağlanmaktadır. Çünkü bu birimler Türkiye ekonomisinin de yapı taşıdır ve onların varlığı ve çalışmalarının hızlanması haliyle uluslararası ekonomi de Türkiye ekonomisinin de güç kazanması anlamına gelmektedir. Bu anlamda devlet tarafından bu kurumlara finansal destekler sağlanmakta ve çeşitli programlar ile fonlar yaratılmaktadır. Bu anlamda Türkiye’de en büyük KOBİ destekçisi kurum KOSGEB’tir. KOSGEB, devlet tarafından girişimcilere yönelik olarak hibe ve kredi destekleri verilmektedir. Ancak KOSGEB yalnızca girişimcileri işletme kurabilmeleri için desteklemez, ayrıca KOBİ Proje Destek Programı ile de hali hazırda kurulu olan işletmelere finansal destek sağlar. Tıpkı girişimcilerin hibe ve kredi desteklerinden faydalanması gibi kurulu olan KOBİ’ler de projelerini KOSGEB’e sunarak ihtiyaçlarını karşılayabilecek finansal desteği alabilmektedir.

KOSGEB tarafından KOBİ’lere sağlanan KOBİ Proje Destek Programı’ndan faydalanabilmek için ilk olarak KOSGEB veri tabanında kayıtlı bulunmanız gerekmektedir. Ardından girişimcilerin iş proje sunumları gibi, siz de KOSGEB’in ilgili komisyonuna projenizi sunmanız gerekmektedir. Eğer hazırladığınız proje KOSGEB’in ilgili komisyonu tarafından onaylanırsa ilgili devlet destekleri tarafınıza tahsis edilecektir. Desteğe hak kazanan işletmeler ise kurum ile prosedür gereği bir taahütname imzalamak durumundadır. Eğer kuruma sunduğunuz proje reddedilecek olursa, bu durumda 15 gün içerisinde verilen karara itiraz etme hakkına sahip olursunuz. Ancak itirazınıza rağmen projenizin reddi kesin ise bu durumda aynı proje ile tekrar başvuru yapmanız ne yazık ki mümkün değildir. 

KOSGEB’ten KOBİ Proje Destek Programı kapsamında alacağınız destekler projenizin onaylanması halinde doğrudan hesabınıza yatırılacaktır. Burada alacağınız ödenek ise faturalandırılmış olan harcamalar için geçerlidir ve bu detayın unutulmaması gerekmektedir. Makine ve teçhizat, hammadde ve malzeme harcamalarının belirli bir kısmı, personel, yazılım ve diğer harcamaların ise belirli bir kısmı kadar finansal kaynak kurum tarafından size tahsis edilmektedir ve bu tutar toplamda 150 bin TL’yi aşmamaktadır.

Şimdi siz de işletmenizi bir adım daha ileriye taşımak için projenizi hazırlayarak KOSGEB’e başvuruda bulunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir