Perşembe , Eylül 20 2018
Anasayfa / Konut Kredisi / Konut Kredisi Masrafları Nelerdir? Kredi Masrafları Nasıl Geri Alınır?

Konut Kredisi Masrafları Nelerdir? Kredi Masrafları Nasıl Geri Alınır?

Son yıllarda konut alabilmenin zorluğunu çok iyi bilenler bankanın yolunu tutarak finansal destek almak için çaba sarfediyorlar. Konut kredisi kullanırken bankanın sizden kestiği dosya masrafı adı altındaki paraya geri alabilme hakkınız bulunur. Yargıtay kararı ile bankaların konut kredisi kullanan müşterilerinden tahsil ettiği dosya masrafı ücretini geri iade ediyor. Konut kredisi banka masraflarının iadesi için ise bazı aşamaları yerine getirmek gerekiyor. 

Konut kredisi masrafları nelerdir?

 Konut kredisi kullanırken bankaların müşterilerinden dosya masrafı adı altında kestikleri ücretlere denir. Kullanılan kredi tutarına göre ise fiyatta değişiklik olmaktadır. Dosya masrafı kesintilerinde bankalar bu ücretleri ne için aldıklarını da kesin olarak açıklayamamaktadırlar. Konut kredisi masrafları ise bankanın size verdiği dökümanda açıkça belirtilmektedir. Konut kredisi için kesilen dosya masraflarını da geri alabilirsiniz. 

 

Konut kredisi masrafları nasıl geri alınır?

Kullanılan konut kredisinde sizden tahsil edilen dosya masrafalrının geri iadesi için ilk önce bankaya bir dilekçe yazmanız gerekir. Yazılan bu dilekçe ile bankadan döküman isteme hakkına da sahip olabiliyorsunuz. Size verilen dökümanda ne kadar kesinti yapıldığını da görebilirsiniz. edinilen bu evraklarla 2014 yılından önce çekilen konut kredisi dosya masrafı 1,161,67 ‘nin altında ise ikamet edilen yerin ilçe kaymakamlıklarında yer alan hakem heyetine başvuruda bulunmak gerekir. 1,167,67 TL üstündeki dosya mastafı tutarını geri alabilmek için tüketici mahkemelerine başvuruda bulunarak kesilen bu paranın geri iadesi istenir. 

2015 yılı içerisinde yapılan bir düzenlemeyi de hemen belirtelim. Tüketici hakem heyetine müraacat edilmesi için en az tutarın 2200 TL olması gerekmektedir. Bu tutarın üstündeki meblağlar için ise tüketici mahkemelerine başvuruda bulunmak gerekir. 

Konut kredisi dosya masrafı almayan bankalar 

Konut kredisi kullanırken dosya masrafı almayan bankaları tercih etmeniz sizin için daha doğru yol olacaktır. 

Konut kredisi dosya masrafı almayan bankalar;

– Garanti Bankası

– Ziraat Bankası

– Halkbankası 

– IngBank

Yukarıda beliritlen bankalardan kredi taleplerinizde sizden herhangi bir dosya masrafı adı altında ücret kesintisi olmayacak. Kredi kullanmak için dosya masrafı almayan bankalara kredi talebinizi iletebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir