Cumartesi , Eylül 22 2018
Anasayfa / Konut Kredisi / Konut Kredisinde Dosya Masrafı Alınıyor mu? Almayan Bankalar Hangileri?

Konut Kredisinde Dosya Masrafı Alınıyor mu? Almayan Bankalar Hangileri?

Ev sahibi olmak isteyen kişiler belli bir birikimden sonra geri kalan kısmı bankadan kredi kulalnarak alabilirler. Konut kredisi alabilmenin  bazı şartları vardır. Konut kredilerinde müşteriler ilk olarak yapacakları masraflara ve faiz oranlarına bakarlar. En uygun konut kredisi çekebilmek için dikkat edilmesi gereken bazı masraflar müşterilerin dikkat ettikleri konular içinde yer alır. 

Konut Kredisinde Dosya Masrafı Ne Kadar?

Konut kredisi kullanmak için banka ile irtibata geçerek tüm detayları öğrenebilirsiniz. Faiz oranları, ödeme seçeneklerini ve dosya masraflarının hesabı büyük titizlikle yapılmalıdır. Dosya masrafları her kredi kullanımlarında müşteriye yansıtıaln bir ücrettir. Uygulanacak dosya masrafları her bankaya göre farklılık göstermektedir. Konut kredisi hesaplamaları dosya masrafı içinde hesaplanarak müşteriye iletilir. Kredi faizi dışında dosya masrafı en son çekeceğiniz kredinin toplam tutarından kesilerek kişiye yansıtılır. Kesilen dosya masrafına önek verecek olursak;100 bin liralık konut kredisinde kesilen dosya masrafı ücreti 2 bin ila 5 bin arasında değişiyor. 

Konut Kredisinde Dosya Masrafının Geri Alınması 

Konut kredisi için yapılan başvuruların mutlaka dosya masrafı kesintisi yapılır. Hatta bazı durumlarda müşteriler ödedikleri dosya masraflarını ilgili yerlere başvurarak alabilme ihtimalleri yüksektir. Konut kredisi için ödenen dosya masrafı ücretleri açılacak davalar sonucunda geri alınabiliniyor. Konut kredisi için bankaya ödediğiniz dosya masrafını geri alabilirsiniz. 

Bankaya masrafın istendiğine dair iadeli taahütlü mektup gönderin. 

Banka parayı iade etmeme durumunda bulunduğunuz ilçenin kaymakamlık binasına giderek tüketici hakem heyetine dilekçe ile başvuruda bulunarak en geç üç ay içinde paranızı geri alabilirsiniz. 

Konut Kredisinde Dosya Masrafı Almayan Bankalar

Konut kredisinde dosya masrafı almayan bazı bankalar avrdır. Özellikle müşterilerin bu konuda mutlu olabilecekleri ve kullanacakları kredidien kesinti yapılamacağı bilgisi ile bu bankalara rağbet oldukça fazladır.

Finansbank  ve Ingbank konut kredilerinden dosya masrafı almamaktadır. 60 aya varan vade seçeneği ile bu bankalar müşterilerinden dosya masrafı kesintisi yapamdan konut kredisi kullandırma özelliğini koruyor. Dosya masrfasız konut kredisi kullanmak için bu bankalara başvuruda bulunabilirsiniz. Uygun faiz oranları ve dosya masrafı olmadan istediğinzi evin hayalini kurmayın içinde yaşamanın keyfine bakın. 

Bir yorum

  1. çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgilerden dolayı sayın yetkili size finansbank la yaşadığım bir olayı paylaşmak isterim.Bu bankadan 2011 yılında konut kredisi çektik tapumuzu almadan kredimizi inşaat firmasına aktardı + sözleşmede 1000TL dosya masrafı alınacaktır diyor ve biz bankada bu parayı elden verirken dekont almadık o an dalgınlığımıza geldi sonradan tüketici hakem heyeti ile bu parayı geri aldık ancak banka dava açtı mahkemede hakim ” dekontu gösterin dedi ? ” bende efendim o an almayı ihmal ettik ancak biz bu parayı verdik üstelik bakın sözleşmede dosya masrafı 1000tl alınacaktır diyor banka açısından olaya bakınca evet dekont ibraz edilmeli ancak benim açımdan bakınca sözleşmede dosya masrafı alınacak-tır deniliyor , banka hiç alınmayacak parayı sözleşmede telafuz eder mi ? dedim ancak hakim dekont yoksa almamıştır dedi ve bankayı haklı buldu bu 1000TL yi 1200 olarak geri vermek zorunda kaldım.Dini konulara böyle yazışmalarda dile getirmek istemem ancak inançlı bir müslüman dolarak yinede belirtmek isterim ” mağduriyetimi Allah c.c görüyor yalan söyleyeni ve beni mağdur edenide hem bu dünyada hemde o bür dünyada fitil fitil çıksın bu konuyla ilgili çok yazışmalarım oldu ancak parayı alamadım ayireten finansbank ile anlaşması olan inşaat firmasını üzerine haciz gelince tapuyuda alamayacak hale geldim , sonuçta bankaya boşu boşuna kredi ödedim bankada 1 derece ipotekli durumda tapu firmanın üzerinde eğer tapu bana devredildikten sonra kredi firmaya gitseydi en azından daha az mağdur olacaktım. Burda yazılarımı okuyan varsa ve sizde bu yazıyı yayından kaldırmazsanız okuyuculara şunu özellikle tavsiye ederim : bankalara karşı son derece dikkatli olun size acelece birşeyler imzalatılıyorsa tuzağa düşüyor olabilirsiniz , büyük paraların olduğu olaylarda daima yanınızda avukatınız olsun dürüst çalışkan bir avukat sizi beladan uzak tutar.Son olarak bu finansbank bana daireyi sağlam hazır teslim ettiğine dair evrak bile imzalattı tabi evrakta tarih yok üzerindeki bilgilerde yanlış.Sayın yetkili finansbank diyince aklıma geldi yazmak istedim hürmetler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir