Çarşamba , Temmuz 25 2018
Anasayfa / Kosgeb Kredisi / KOSGEB Destek Alan İş Planı Örneği Nasıl Hazırlanır?

KOSGEB Destek Alan İş Planı Örneği Nasıl Hazırlanır?

Günümüzde yeni iş alanlarında şansını denemek isteyenler ve istedikleri iş portföyünde girişimci ruhu ile farklı işlere adım atmak isteyenler KOSGEB’in verdiği destekle hızla yükselişe geçme fırsatı yakalıyorlar.  KOSGEB’ten yararlanmak için iş planı hazırlama şartı ise ilk sırada yer alıyor. Kosgeb iş planı öneği 2017 hazırlamak için bazı önemli maddelere de dikkat çekmek gerekiyor. 

Kosgeb fırsatlarını yakalamak için ilk aşamada KOSGEB tarafından verilen toplam 36 saatlik eğitimlere katılmak gerekir. Devlet destekli kredi imkanı için kişi veya kişilerin iş planı hazırlamaları ise ikinci aşama olarak yer alır. 

Kosgeb girişimci iş planı öneği

Yeni bir işe adım atmak isteyenlerin kosgeb’ten faydalanabilmeleri için iş planlarını hazırlarken yardımcı olacak 7 önemli madde;

1. Genel Bilgilerin Oluşturulması

Bu aşama iş pplanının ilk bölümüdür.  Burada işletme sahibinin veya bağlı bulunduğu ortakların yapılacak girişimin faaliyet konusu ve kurulum süresi ile ilgili detayları belirtmeleri gerekir.

2. İşletme Bilgileri

İş planı hazırlama aşamasındaki ikinci aşama işletme bilgilerinin tam ve doğru olarak girilmesi gerekir. Öneğin, İşletme içinde yer alan tüm çalışanların kimlik bilgileri, iletişim bilgileri, eğitim ve yabancı dil bilgileri açıklanır. İkinci sayfada ise vizyon ve misyon gibi bilgiler eklenir. Bu aşama kosgeb iş planının en önemli bölümüdür.

3. Pazar Bilgileri ve Planlarımız

Bu maddede işletmenin gireceği pazar ile ilgili tüm araştırmaların eklendiği kısımdır. İçinde bulunulan pazarın genişliği ve olası olumsuzluklarda işletmenin sergileyici tutumun belirtilmesi gerekir. İşletmenin ürünü müşteriye teslim etme sürecinin ve ürün tanıtımının nasıl yapılacağı iş planında gösterilmesi gerekir. 

4. Üretim Planı

Bu bölümde kurulan veya kurma planları yapılan bir işetmenin tüm üretim aşamalarının tek tek ayrıntılı olarak yazılması gerekir. Şirketlere bağlı NACE kısmı bu maddede doldurulması gerekir. 

5.Yönetim Planı

Bu aşamada iş yerinin tüm yönetim planı belirtilmesi gerekir. Kurduğunuz iş yerinde çalışacak tüm personelin ileriye dönük planları aktarılması gerekir. Bu maddede bağlı bulunan sertifikalar ve meslek dallarının da belirtilmesi gerekir.

6.Finansal Planı

 Bu madde kosgeb için çok önemlidir. Çünkü maddi olanakların ve parasal konuların belirtildiği alandır. İşletmenin ana maliyeti , çalışan maaşları ve diğer giderlerin açıklanması gerekir. Aylara göre üretim planı ve finansal ayarlamanın da eklenmesi zorunludur.

7.Talep Edilen Destek

Kosgeb tarafından ne kadar kurulum desteği için finansal destek alacağınızın, işletme için yapacağınız tüm masrafların tek tek yazıldığı alandır. Bu madde KOSGEB’ten ne kadar maddi destek almak istediğiniz için ayrılmıştır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir