Perşembe , Temmuz 26 2018
Anasayfa / Kosgeb Kredisi / Kosgeb Kobi Destek Kredisi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Kosgeb Kobi Destek Kredisi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Ülkemizde binlerce küçük ve orta ölçekli işletmeler mevcut. Bu işletmeler büyümek için krediye ihtiyaç duyuyorlar ve alacakları kredilerin faizsiz olmasını istiyorlar. Bankalardan alınacak kredilerde düşükte olsa bir faiz oranı uygulanmaktadır ve işletmeler için bu ekstra bir bütçe olarak yansımaktadır. İşletmeler çekecekleri kredilerde faiz yükünden kurtulmak ve esnetilmiş bir öedeme planıyla kredilerini ödemek istemektedir. Devlet bu konuda işletmelere destek vermek için KOSGEB’i oluşturdu. KOSGEB sayesinde binlerce sektör işletmeleri için hibe ya da faizsiz kredi desteği alabilme imkanı yakaladı. Elbette ki bu yardımlardan yararlanabilmek için belirli şartlar ve kriterler mevcut. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdare Başkanlığı ( KOSGEB ) faizsiz kredi için devlet bankaları olan Ziraat Bankası, Halk Bankası ve VakıfBank’tan KOBİ destek kredisi vermektedir. 

KOBİ Destek Kredisi Kimlere Verilir ve Nasıl Alınır

KOBİ destek kredisini alabilmeniz için öncelikle KOBİ statüsünde olmanız gerekmetedir. 250 kayıtlı çalışandan daha az işçi çalıştırıyor olmanız gerekiyor. İşletmeniziniz yıllık mali bilançonuzun ise maksimum 40 milyon Türk Lirası rakamı aşabilir. Bu iki kriteri sağlıyorsanız KOBİ statüsünden olduğunuz anlaşılır ve faizsiz kredi talebinden bulunma hakkınız doğar. İşletmenizin meslek odasına kayıtlı olması gerektiğini de unutmamak gerekir. Tüm bu koşullar dahilinde KOBİ destek kredisi başvurusu için KOSGEB’e kayıtlarını yaptırmak zorundadırlar. KOSGEB veri tabanına kayıt yaptırdıktan sonra sisteme giriş yaparak KOBİ beyannamesini doldurup bir nüshasını alıp saklamaları gerekmektedir. Daha sonra işletmeniz ile ilgili projenizi hazırlamanız gerekiyor. KOSGEB’İn destek programlarından birini uyuyorsanız iş planı projeniz ile beraber KOSGEB’e şahsen başvuruda bulunabilirsiniz. Eğer komisyon tarafından projeniz geçerli görülüp onaylandığı takdirde KOBİ destek kredisi almaya hak kazanırsınız.

KOSGEB işletmelerin oluşturduğu projeye göre 20 bin Türk Lirası ile 50 bin Türk Lirası arasında faizsiz kredi desteği sağlamaktadır. Eğer KOSGEB veri tabanına kayıt yaptırmadıysanız işletmelere kredi imkanı kesinlikle tanınmamaktadır. Ayrıca KOSGEB’in oluşturduğu destek programlarında işletmenizin faaliyet göstermesi gerektiğide diğer kesin bir kuraldır. Eğer daha önce KOSGEB’in herhangi bir desteğinden faydalandıysanız bir daha herhangi bir destekten de yararlanamıyorsunuz. Sizde işletmenizi büyütmek istiyorsanız KOSGEB’in hibe ve faizsiz kredi imkanlarından yararlanmak için başvuruda bulunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir