Ana sayfa Kosgeb Kredisi KOSGEB Mobilyacı Dükkanı İş Planı Örneği Nace Kodları

KOSGEB Mobilyacı Dükkanı İş Planı Örneği Nace Kodları

Mobilya dükkanı açacaklara KOSGEB destek sağlar mı? KOSGEB mobilya sektörü için belirlenen nace kodları nelerdir?

0
PAYLAŞ

Mobilya sektöründe faaliyet gösteren işyeri sahiplerine KOSGEB, finansal destek sağlamaktadır. Bu süreçte işletme sahiplerinin iş planı hazırlayarak, destek programlarına başvurması gerekmektedir. Beyaz eşya ve mobilya işletmeleri sahipleri bu olanaktan faydalanabilmektedir. İçeriğimizde, KOSGEB mobilya dükkanı için belirlenen nace kodları ve detayları yer alacak.

Mobilya dükkanı Nace kodları

Mobilya üretimi yapmak isteyen girişimciler için C imalat kategorisinde ağaç işlerinde yer verilmiştir. C kategorisinin alt maddeleri aşağıdaki gibidir;

31-Mobilya İmalatı

31.01- Büro ve mağaza mobilyaları imalatı

31.02- Mutfak mobilyalarının imalatı

31.03- Yatak imalatı

31.09- Diğer mobilyaların imalatı

C-31 numaralı Nace kod dizisinde destek sağlanan imalatlar

Büro malzemesi imalatı, mutfak dolapları vb. imalatı, yatak imalatı ve diğer mobilyaların imalatı için finansal destek sağlanmaktadır.

Ahşap el işçiliği ile üretim yapmak isteyen esnaflar için de destekler sağlanmaktadır. Bu kişiler KOSGEB programlarına başvurarak olanaklardan faydalanabilmektedir. Mobilya satışı yapan işletmeler için destek kapsamında;

46.15- Mobilya, ev eşyaları, madeni eşyalar ve hırdavatların satışı ile ilgili aracılar için destek sağlanmaktadır.

Büro mobilyalarının satışını gerçekleştirenler ise toptan ve perakende ticaret ana kodu içerisinde, 46.6 koduyla KOSGEB’e başvuru yapabilmektedir.

46.6- Diğer makine, ekipman, aksam ve parçalarıyla büro mobilyalarının toptan ticareti.

Perakende ticaret yapan esnafların KOSGEB desteğinden faydalanması için belirlenen kod ise 47.59.

47.59- Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda mobilya, aydınlatma teçhizatı ve diğer ev eşyalarının perakende ticareti.

Mobilya dükkanı açmak için ne yapılmalıdır?

Mobilya üretimi yapmak isteyen esnaf, üretimini genellikle atölyelerde veya fabrikalarda gerçekleştirmektedir. Üreticiden mobilya alarak alım satım yapan esnaflar da mevcuttur. Mobilya sektörü hiçbir zaman bitmeyecek bir sektör olup, her geçen gün hacmini daha da artırmaktadır. Üstelik üretilen malın el işçiliğine göre de çok yüksek kazançlar elde edilebilmektedir.

Mobilya satış dükkanı açmak isteyen kişi, Belediye, Vergi Dairesi ve Esnaf odalarına kayıt işlemlerini gerçekleştirmek zorundadır. KOSGEB’den işletme desteği almak isteyenlerin ise, KOSGEB kursuna kayıt yaptırarak girişimci sertifikası alması gerekmektedir. İşletmenin projeye dökülüp, verilen eğitimlerden de yardım alarak yetkili isimlere sunum yapılmalıdır. Onay alan projeye KOSGEB tarafından sermaye desteği sağlanır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here