Ana sayfa Devlet Kredileri Kosgeb Yeni İşyeri Açma Hibesi Veren Kurum ve Kuruluşlar

Kosgeb Yeni İşyeri Açma Hibesi Veren Kurum ve Kuruluşlar

Türkiye'de yeni bir iş kurmak isteyen girişimciler için hangi kurum ve kuruluşların işyeri açma hibesi verdiği resmi olarak belirlendi. KOSGEB bu anlamda size destek olmak için hazır.

0
PAYLAŞ

Ülkemizde ekonominin geliştirilebilmesi, istihdamın artırılabilmesi ve yerli üretimin özendirilebilmesi için iş kurmak isteyen girişimcilere artık çok büyük kolaylıklar sağlanmaktadır. Bu anlamda özellikle son dönemde verilen hibe ve kredi destekleri ile KOBİ’lerin kurulabilmesinin önü açılmıştır. Bankalardan kredi alarak kurulan iş yerlerinin, işe başlarken gerçekleştirdikleri büyük borçlanmaların ekonomide eş zamanlı riskler yaratmasının önüne geçilmek adına verilen bu hibe ve devlet destekli krediler sayesinde son dönemde ekonomi de büyük ölçüde hareketlilik kazanmıştır.

KOSGEB HİBE DESTEĞİ İL İŞ YERİ AÇIN

Şimdi devlet destekli işyeri açma hibesi almak için başvurabileceğiniz temel kurum KOSGEB’tir. KOSGEB, projesini uygun bulduğu kişilere 50 bin TL tutarında hibe desteği vermektedir ve kişiler de bu hibe sayesinde iş yerini açarken zorluk çekmemekte ve kolaylıkla iş kurulumu gerçekleştirerek, projelerini realize edebilmektedirler. Bunun yanı sıra KOSGEB 100 bin TL tutarında 1 yıl ertelemeli, faizsiz kredi desteği de vermektedir. Hibe almak için yapılması gerekenler;

-İlk olarak KOSGEB’e başvuruda bulunarak uygulamalı girişimcilik eğitimi almanız gerekmektedir. Bu girişimcilik eğitimini tamamladıktan sonra size uygulamalı girişimcilik sertifikası verilecektir. Bu sertifika olmaksızın KOSGEB’ten hibe desteği alamamaktasınız. Bu nedenle tüm derslere katılarak sertifikanızı muhakka temin etmeniz gerekmektedir.

-Uygulamalı girişimcilik eğitimi sonunda sertifikanızı edindikten sonra sıradaki iş projenizi hazırlamaktır. Kuracağınız işe ilişkin projeyi tüm makine, teçhizat, üretim, hammadde ve eleman özellikleri ile hazırlamanız gerekmektedir. Bunun için daha önce onay almış olan KOSGEB projelerinin iş planına bakarak projenizi kolaylıkla oluşturabilirsiniz.

-Projenizi tamamladıktan sonra sıradaki işlem projenizi KOSGEB’in ilgili komisyonuna sunmaktır. Komisyon sunduğunuz iş projesini çeşitli açılardan değerlendirdikten sonra, projenize kredilendirme sağlanıp sağlanmayacağına karar verecektir. Eğer komisyon projenize onay verirse, siz de KOSGEB’ten 50 bin TL tutarında geri ödemesiz hibe desteği alabilirsiniz.

Alacağınız bu hibenin 2 bin TL’si açılış için, 18 bin TL’si makine ve teçhizat için 20 bin TL ise kira masrafları için tarafınıza tahsis edilecektir. Bunun yanı sıra eğer bu tutar sizin için yeterli değilse 100 bin TL tutarındaki 1 yıl ertelemeli faizsiz krediden de faydalanabilir ve iş yerinizi kolaylıkla kurabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here