Perşembe , Eylül 20 2018
Anasayfa / Bilgi / Kredi Borcu Devam Eden Ev Satılabilir mi?

Kredi Borcu Devam Eden Ev Satılabilir mi?

Bankalar müşterilerine her türlü miktarda kredi vermeye hazırdırlar. Gelişmiş finansal özellikleri ile müşterilerinin tüm ihtiyaçlarına yanıt vermektedirler. Ayrıca bankaların müşterilerinin ihtiyaçları doğrultusunda oluşturdukları kredi paketleri de vardır. Öneğin; taşıt sahibi olmak istiyorsanız taşıt kredilerine veya herhangi bir ihtiyacınız için bireysel ihtiyaç kredilerine veya  konut sahibi olmak istiyorsanız konut kredilerine göz atabilirsiniz. Artan banka sayısı ve müşteri talebi doğrultusunda ortaya çıkan rekabet, müşterilerin lehine gelişen bir durumdur. Bu sayede bankalar sundukları ürünlerde uygun faiz oranları ve teklifler oluşturmak zorunda kalırlar.

Bankalar konut kredileri gibi yüksek miktarlardaki kredilerde düşük faiz oranları ve uzun vade süreleri sunarlar. Çünkü konut kredileri yüksek miktarlarda kredilerdir. Bir bankadan konut kredisi ya da herhangi türde bir kredi çekebilmeniz için kredi puanınızın iyi bir seviyede olması gerekmektedir. Kredi puanı Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulan ödeme alışkanlıklarınızı yansıtan puanlardır. Yani bankalardan kullandığınız kredi ya da kredi kartı gibi ürünleri bankaya geri öderken, bankanın belirlediği tutarlarda ve zamanlarda gerçekleştirip gerçekleştirmediğinize göre şekillenir. Kredi puanınız, 1 ile 1900 arasında bir puan sistemine göre belirlenir. 1 ile 699 arası en riskli seviye, 700 ile 1099 arası orta riskli seviye, 1100 ile 1499 arası az riskli seviye, 1500 ile 1699 arası iyi seviye ve 1700 ile 1900 arası en iyi seviye olarak belirlenmiştir. Eğer kredi puanınız iyi seviyelerde ise kredi çekmenizde ya da herhangi bir bankacılık ürününü kullanmak istediğinizde sıkıntı yaşamazsınız. 

KREDİ BORCU ÖDEMELERİ DEVAM EDEN KONUTUN SATIŞI YAPILABİLİR Mİ?

Kredi çekilerek satın alınmış evin satışının gerçekleştirilebilmesi için öncelikler evin üzerindeki ipoteğin kaldırılması gerekmektedir. Bu da kredinin kapatılması ile gerçekleştirilebilir. Ancak erken kapatılan krediler için bankaların uyguladığı bedel vardır. Bankalar erken kapatılan kredile için erken kapatma cezası uygulamaktadır. Buna göre, erken kapatmada ceza, kalan vade süresi 36 aydan fazla ise anaparanın yüzde 2’si 36 aydan az ise yüzde 1’i kadar olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir