Anasayfa / Gündem / Kredi Dosya Masrafları Nasıl Geri Alınır? Dosya Masraflarını Geri Almak için İzlenecek Yol Nasıldır?

Kredi Dosya Masrafları Nasıl Geri Alınır? Dosya Masraflarını Geri Almak için İzlenecek Yol Nasıldır?

Türkiye genelinde milyonlarca kişi farklı nedenlerden dolayı bankalardan kredi kullanmaktadırlar. ihtiyaç kredisi, ev kredisi ve taşıt kredisi derken hemen hemen herkesin yolu birgün bankalara düşer. Kullanılan kredilere de dosya masrafı ödenme zorunluluğ yıllardır bulunur. Ancak son yıllarda verilen dosya masrafları Yargıtay’ın kararı ile kişilere tekrar ödenmektedir. Bu durum bazı bankaların keyfine bırakılırken, artık devlet tarafından resmi olarak takip ediliyor.

 Dosya Masrafını Geri Alabilmenin Yolları

Bankalardan  kredi için talepte bulunan müşteriden istediği kredi tutarı baz alınarak dosya masrafı tahsil ediliyor. Bu ücreti tekrar alma hakkına sahip olan müşteriler ise Tüketici Hakem Heyetine başvuruda bulunurlar. Verilecek bir dilekçe ise ödedikleri dosya masraf paralarını 6 ay-1 yıl süre içinde tekrar alabilme şansına sahiptirler. Yapılan bu başvuruyla bankaya mahkeme yolu gözüküyor. Mahkeme kanalı ile uygunluklar da göz önünde bulundurulduğunda taraflara ödedikleri bu ücretler tekrar iade edilir. 

 Tüketici Hakem Heyetine başvuruda bulunmadan önce bankadan çekilen kredi ile ilgili tüm evrakları toplamak gerekir.(dekont, makbuz, ödeme belgeleri) Eğer tüm evraklara sahip değilseniz bankanızın herhangi bir şubesine giderek tüm ayrıntılı evrakları  talep edebilirsiniz. 2014 yılından itibaren BDDK tarafından kaldırılan dosya masraf ücreti listesi sunulmuştu. Bu lise 2017 yılı itibariyle de geçerliliğini sürdürüyor. Eğer bazı sebeplerden dolayı bankanız sizden dosya masrafı adı altında herhangi bir ücret talep ettiyse bu ücretleri vereceğiniz bri dilekçe ile geri almanız mümkün olacak. 

 Kredi Dosya Masrafları İçin Nereye Başvuruda Bulunmak Gerekiyor?

Bulunduğunuz ilçelerdeki Kaymakamlıklara giderek tüketici sorunları hakem heyetine başvuruda bulunmalısınız. Vereceğiniz dilekçe için herhangi bir ücret ödemezsiniz. Böylelikle kredi masraflarını geri alabilmenin en kolay ve en basit yolu dilekçe ile bu durumu beyan etmenizden geçer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir