Anasayfa / Gündem / Kredi Dosya Masrafları Nasıl Geri Alınır? İzlenecek Yol Nasıl Olmalıdır?

Kredi Dosya Masrafları Nasıl Geri Alınır? İzlenecek Yol Nasıl Olmalıdır?

3 Ekim 2014 tarihinden önce çekilen kredilerin dosya masraf ücretlerinin tamamını geri alma şansına sahipsiniz.  Bu tarihinden sonra çekilen kredi dosya masraflarının da bir bölümü geri iade edilmektedir. Bu zaman kadar milyonlarca banka müşterisi kredi kullandıklarında ödedikleri dosya masraf ücretlerini geri aldılar. 

Kredi Dosya masraflarını Nasıl Alırım?

İlk olarak çektiğiniz kredinin açık listesi ve detayalrını gösteren dökümana veya makbuza ihtiyacınız olacak. Kısacası çektiğiniz kredi ile ilgili tüm  belgeleri toplayın. Bu evraklarda kredi dosya masrafı, kredi tahsis ücreti, kredi kullandırma ücreti gibi kesintiler olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Ayrıca size karmaşık gelen bu durumu BDDK’nın sitesinden öğrenebilirsiniz. Bu ücretlerden biri sizden kesildiyse geri alabilirsiniz. 

Eğer bu dökümanlar elinizde değilse kredi kullandığınız bankanın herhangi bir şubesinden isteyebilirsiniz. Edindiğiniz bu evrakları tüketici sorunları heyetine giderek başvuruda bulunabilirsiniz. Bu birim her ilçenin kaymakalık binasında yer alır. İllerde ise Valilik ya da Bilim, Sanayi ve Teknoloji ile Müdürlükleri çatısı altında yer almaktadır. Yapacağınız bu başvuruiçin herhangi bir ücret ödemezsiniz. Kredi masraflarını ger almak için izleyeceğiniz yol bu şekilde olduktan sonra sonucu beklemelisiniz. 

Detaylı bilgi için Tıklayınız : Dosya Masraflarını Geri Almak için İzlenecek Yol Nasıldır?

Kredi Dosya Masrafı Başvuru Sonucu

Dosya masrafı sonucu öğrenmeyi e-devlet şifrenizle yapabilirsiniz.  TC kimlik numaranız ve e-devlet şifrenizi yazarak kredi dosya masraf sonucunun nasıl olduğunu öğrenme şansınız olacak. Şifrenizi girdikten sonra karşınıza çıkan “Tüketici şikayet sorgulama ekranı çıkacak. Tarih aralığını girdikten sonra sorgula butonuna basmanız gerekir. Bu sayfada sonuç açıkça belli olacak. 

Kredi dosya masrafını alan milyonlarca kişi belirtilen bu yolu izleyerek fazladan ödedikleri vu dosya masraflarını geri aldılar. 3 Ekim 2014 tarihinden önce çekilen kredi dosya masraflarının tamamı müşteriye geri iade edilmesine ilşkin karar Yargıtay tarafından verilmişti. 

Yüketici mahkemeleine milyonlarca dilekçe  bıtrkaılmıştı. Bu dilekçlerin hemen hemen hepsine sırayla geri dönüş sağlanarak bankadan alınan ücret kişilerin hesabına geri yatırılmaya devam ediyor. 

Kullanılan tüm kredilerin dosya masraf ücretleri uygun görüldüğü tarihte geri ödemesi banka tarafından yapılmaktadır. Tüketici Mahkemelerine başvur yaptığınız tarihtten sonra ortalama 6 ay içerisinde size geri dönüş sağlanacak. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir