Anasayfa / Kredi Kartları / Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nasıl Belirlenir?

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nasıl Belirlenir?

Çoğunlukla herkesin günlük hayatta kullandığı kredi kartları yaşantımıza büyük kolaylıklar getirdi. Taksitli alışverişler, peşin ödemeler ve nakit paranın olmadığı anda kullanılması gibi özellikler sayesinde kredi kartı kullananların sayısı her geçen gün artmaktadır. Elbette ki kredi kartı kullanırken dikkatli olmak gerekir. Cebinizden para çıkmıyor düşüncesiyle kullanılan kartların aylık ödemeleri yüksek miktarlarda geldiğinde bunun asgari ödemeside doğal olarak yüksek olacaktır. Eğer siz aylık ödemeniz ya da asgari ödemenizi zamanında yapamazsanız banka tarafından kara listeye dahil edilebilirsiniz. Bu sonuçla karşı karşıya kaldığınızda ise banka sizinle iş yapma konusunda temklinli davranacaktır. Onun için kredi kartları hayatımızı kolaylaştırmak için oluşturulmuş bir hizmet olup bunu bütçeniz dahilinde planlı bir şekilde kullanırsanız hiçbir sorun yaşamayacaksınızdır. Kredi kartı harcamalarınızda ortaya çıkan asgari ödeme tutarı nedir, bu ne için vardır ve nasıl hesaplanır sorusu kredi kartı kullanan bireyler için önemlidir. Düzgün bir kredi kartı kullanıcısı olmak için bunların bilinmesi gerekir. 

Kredi kartı asgari ödeme tutarı kredi kartı kullanıcıların düzenli olarak ödemek zorunda oldukları en az tutardır. Bu parayı günü geçmeden kesinlikle ödemeniz gerekmektedir. Hatta öncelikli olarak kartınıza gelen borcun tamamını yatırmanız sizin yararınıza olacaktır ama diyelim ki nakit sıkıntınız var o zaman hesaplanan asgari ödeme tutarını yatırarak borcunuzu kısmi olarak ödemelisiniz. Bu ödemenizi bankanın ATM’lerinden ya da intenet bankacılığı ile yatırabilirsiniz. Eğer zamanında asgari ödeme tutarı yatırılmaz ya da o tutardan az yatarsa banka ile yaptığınız sözleşmeye ters hareket etmiş olacağınızdan dolayı banka yasal işlemlerle parayı temin edecektir.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nasıl Belirlenir

Dönem  borcu üzerinizden hesaplanan asgari ödeme tutarı kredi kartınızın limiti ve harcamalarınıza göre yapılmaktadır.  Kredi kartı limitiniz 15.000 Türk Lirası ise borcunuzun % 30’u, limitiniz 15.000-20.000 Türk Lİrası arsında ise borcunuzun % 35’i, 20.000 Türk Lirası ve üzerinde ise bırcunuzun % 40’ı oranında tutarı asgari ödeme tutarı olarak yatırmalısınız. Yeni düzenleme ile kredi kartı kullanıcıları 1 yıl boyunca kart kullandıkları andan itibaren borçlarının % 40’ını ödemeleri yasal hale getirilmiştir. 

Kredi kartı asgari ödeme hesaplama yöntemine göre 10.000 TL Limtili kredi kartından 5.000 TL’lik harcama yapmış olsun. Bu harcamanızın asgari tutarı 1.500 TL’dir. Bu tutarı son ödeme tarihinden önce yatırmalısınız. Kredi kartı borçlarınızı zamanında ödeyerek bankayla sıkıntı yaşamamaya ileriye dönük geresinimlerinizi tehlikeye atmamaya özen göstermelisiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir