Cumartesi , Eylül 22 2018
Anasayfa / Kredi Kartları / Kredi Kartı Asgari Ödeme ve Faiz Hesaplaması Nasıl Yapılır

Kredi Kartı Asgari Ödeme ve Faiz Hesaplaması Nasıl Yapılır

Ekonominin büyümesiyle birlikte sektörel anlamdaki çeşitlilikten dolayı adeta tüketim çılgınlığı yaşıyoruz. Bazı durumlarda bütçemizi aşan harcamalar yapmamız gerekebilir. Böyle anlarda ise en büyük kurtarıcımız olan bankaların bizlere sağlamış oldukları kredi kartlarımızdır. Kredi kartları ile limitimiz doğrultusunda harcama yapabilir ve bu harcamalarımızı yine kredi kartlarının bizlere sunmuş olduğu taksitli alışveriş olanağı sayesinde kolayca, bütçemizi sarsmadan ödeyebiliriz.

KREDİ KARTI KULLANIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Kredi kartı kullanırken dikkat edeceğiniz en önemli husus yapacağınız harcamayı daha sonra ödeyebilmek için kaynak ayırıp ayıramayacağınızdır. Eğer harcamanızı taksitli olarak gerçekleştirdiyseniz banka hesap kesim tarihinde o ayki dönem borcu olarak taksit tutarını ve bu taksit tutarının asgari tutarını hesaplayıp ödemenizi isteyecektir. Dikkat etmeniz diğer hususlardan biri de yapacağınız harcamaya gerçekten ihtiyacınız olup olmadığıdır. Çünkü kredi kartlarının cezbedici özelliklerinden biri de o an elinizden nakit çıkmasını önlediği için gereksiz harcamalar yapma olasılığınızı arttırıyor. Eğer kredi kartlarınızın ödemesini düzgün bir şekilde yapamazsanız ödemelerde gecikmeler yaşandığı takdirde kredi notunuza olumsuz yansıyacak ve notunuzu düşürecektir. Notunuzun düşmesi ise asla istemeyeceğiniz bir şey. Çünkü bankalar kredi notu düşük olan müşterilerine karşı güven problemi yaşamakta ve kampanyalardan faydalanmanıza imkan vermeyecektir.

ASGARİ TUTAR NASIL HESAPLANIR?

Kredi kartı asgari tutarınızı kendiniz de hesaplayabilir ve bulunduğunuz ay ne kadar ödeme yapacağınızı hesaplayabilirsiniz. Kredi kartı asgari tutar faiz oranı, Merkez Bankası’nın belirlemiş olduğu esaslara göre bankalar tarafından hesaplanır. Merkez Bankası’nın belirlemiş olduğu günce asgari ödeme oranı %2.52’dir.

Bu esasta, asgari ödeme tutarınız limitiniz doğrultusunda dönem içerisindeki harcamalarınızın %20 sini oluşturmaktadır. oluşan %20’lik kısıma %2.52 asgari ödeme oranı hesaplanarak ekstrenize yansıtılır.

ÖNEMİ NEDİR

Asgari tutarınızı hesaplamanız önemlidir, çünkü kredi kartınıza ilişkin asgari ödemeyi bildiğinizde, ödeme tarihi yaklaştığında ayırmanız gereken bütçeyi de bilirsiniz. Ayrıca eğer asgari ücret hali hazırda ödeyebileceğiniz sınıra dayanmış ise bu durumda da daha fazla harcama yapmamak için planlama yapabilirsiniz. Bu sayede ödemenizi geciktirmez, düzgün bir şekilde yaparsınız. İşte bu nedenlerle kredi kartınıza ilişkin asgari ödemeyi hesaplamayı bilmenizde fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir