Perşembe , Temmuz 26 2018
Anasayfa / Kredi Kartları / Kredi Kartı Borcu Ödemesinde Sık Karşılaşılan Sorunlar

Kredi Kartı Borcu Ödemesinde Sık Karşılaşılan Sorunlar

Aktif kredi kartı kullanımı hat safhaya ulaşmıştır. Kredi kartları ödemeleri düzenlemeyi, harcamaları taksitlendirmeyi ve maddi imkanları artırmaktadır. Düzenli olarak kullanılması halinde kişiye büyük olanaklar sağlamaktadır.

Gelişen teknolojiyle birlikte nakit para kullanımı oldukça aza inmiştir. Artık bütün mağazalarda, kafeteryalarda kartlar ile işlemler gerçekleştirilmektedir. Teknolojik anlamda yaşanan gelişmeler tam anlamıyla hayatımıza yerleşmiş ve bankacılık sistemlerini de geliştirmiştir. Ancak kredi kartlarının düzenli bir şekilde kullanılmaması kartı bir borç bataklığı haline getirebilmektedir.

KREDİ KARTI BORCU GECİKTİRİLMEMELİDİR

Kredi kartı borçları hesap kesim tarihinden en geç 10 gün içerisinde ödenmelidir. Bu süreyi aşan tüketiciye banka tarafından günlük faiz uygulaması yapılır. Bu durumda da kişi borçlarını ödeyemeyecek duruma gelebilir. Üstelik bunun yanında kredi risk notunuz da olumsuz etkilenir. Böylelikle kredi talepleriniz veya kredi kartı limit artırımı talepleriniz banka tarafından reddedilecektir.

SADECE ASGARİ TUTAR ÖDENMEMELİDİR

Kredi kartı kullanıcılarının yaygınlıkla yaptığı durumlar arasında ilk sırada yer almaktadır. Kredi kartı borcunun sadece asgari tutarının ödenmesi halinde borca her ay faiz uygulanır. Bu durum aynı zamanda tüketici ile banka arasındaki ilişkiyi de olumsuz etkiler.

Asgari borç tutarının biraz daha fazla ödeme yapmak ve amacın borcu kapatmak olması borçların bitmesi için daha mantıklı olacaktır. Çünkü temel amaç kredi kartı borcunun asgari tutarını ödemek değildir!

NAKİT AVANS KULLANIMI SIKINTILAR YARATABİLİR

Kredi kartında en çok maliyetli olan durum, karttan nakit avans çekimidir. Nakit avans çekimi halinde çok yüksek miktarlarda faiz uygulaması yapılır. Kredi kartına tanımlanan tutarın kullanılmasıyla tüketici büyük bir sorumluluk almaktadır.

Çekilen nakit avans bankaya taksitler halinde ödenmektedir. Ancak yüksek faiz oranları sebebiyle nakit avans çekimi bir borç bataklığı haline dönüşebilmektedir. Bu noktada gelir ve gider hesabının çok iyi bir şekilde yapılması gerekmektedir.

LİMİT SEÇİMİNİZE BANKA DEĞİL SİZ KARAR VERİN

Bankalar mevzuat gereğince maaşın en fazla 4 katı kadar kredi kartı limiti belirleyebilmektedir. Yüksek limitli kredi kartı demek daha fazla harcama ve daha fazla borç demektir. Bu durum göz önünde bulundurulmalı ve kişi kendi gelir ve giderlerini hesaplamalıdır. Geri ödeme planının iyi bir şekilde yapılması halinde sıkıntılar da ortadan kalkacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir