Cumartesi , Eylül 22 2018
Anasayfa / Kredi Kartları / Kredi Kartı Güvenliği Nasıl Sağlanır? Pratik Bilgiler

Kredi Kartı Güvenliği Nasıl Sağlanır? Pratik Bilgiler

Kredi kartı yaşamımızın bir vazgeçilmezi haline gelmiştir diyebiliriz. Artık neredeyse banka hesabı bulunan bütün herkesin kredi kartı da var diyebiliyoruz. Kişi artık pek çok ihtiyacını daha rahat bir şekilde ödeyebildiği kredi kartlarından karşılıyor. Doğrudan yüksek miktarda bir para ödemek yerine aylık taksit imkanı kişiye daha uygun geliyor. Bu durum da doğrudan kredi kartlarının kullanım alanlarını daha da genişletiyor.

Ancak bu noktada kartların güvenliği de çok büyük önem taşımaktadır diyebiliriz. Çünkü dolandırıcılar artık her yerde. Meydana gelebilecek herhangi bir olağanüstü durum için de kişi önlemlerini almak durumunda.

Kredi kartı güvenliği nasıl sağlanır?

Günlük hayatta e-ticaret sisteminin yanında pek çok ihtiyaç da intenet ortamından sağlanabiliyor. Öneğin artık faturalar bile intenet üzerinden kart bilgileriyle rahatlıkla ödenebiliyor. Aynı zamanda son yıllarda intenetle alışveriş yapmak büyük bir yaygınlık kazandığı için dolandırıcılar için de pek çok imkan sağlanmış oluyor. Ancak bu durumda kişi gerekli önlemleri aldığı zaman hiçbir sıkıntı yaşamadan, rahat ve hızlıca alışverişini gerçekleştirebiliyor.

Bilgilerin güvenliğinden emin olmak isteyen kullanıcı alışveriş yaptığı veya herhangi bir ödemede bulunacağı adresin ‘’https’’ ile başladığına dikkat etmeli. Bu şekilde başlayan intenet adreslerinde güvenlik önlemlerinin daha fazla olduğunu söyleyebiliriz.

Kredi kartı ile güvenli alışveriş yapmak için işlem yapılan intenet sayfasının güvenlik sertifikasının da bulunması önem taşıyor. Bu ağlar üstünden yapılan alışverişlerde kredi kartı güvenliğinin normalin üzerinde olduğunu söyleyebiliriz.

Riskli bir durum söz konusu olduğunda veya bir tehlike hissettiğiniz an direk mevcut bankanızla iletişime geçmeniz önerilmektedir. Bu konuya ilişkin bankanızdan bilgilendirilirsiniz ve gerekli işlemler hemen yapılır.

Kartınız ile ilgili problem yaşamamak için şifrenizi iyi bir şekilde korumanız da önem taşıyor. Bundan dolayı kişiler bilgileriniz ile ilgili bir şifre koymamanız önerilmektedir. Öneğin bu doğum tarihiniz veya isminiz gibi. Bu tür şifreler daha kolay bir şekilde tahmin edilebileceğinden şifrenizi bulmak daha da zor olacaktır.

POS cihazı üzerinden ödeme yapıldığı zamanda cihaza girilen tutarın dikkatlice incelenmesi ve bununla beraber muhakkak fiş almanız güvenlik tedbirinizi artıracaktır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir