Cumartesi , Eylül 22 2018
Anasayfa / Kredi Kartları / Kredi Kartı Harcamalarında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kredi Kartı Harcamalarında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Nakit her an lazım olabilecek likit bir kaynaktır. Kredi kartı ise anlık olarak ödemenizi kolayca yapabilmenizi ve likit varlığınızı korumanızı sağlayan bir araçtır. Bu noktaya kadar ikisi de oldukça uyumlu bir çift gibi görünürken eğer birisindeki dengeyi kaybederseniz neler yaşayabileceğinize gelin beraber göz atalım. 

Eğer kredi kartı limitinizi gelirinize göre belirlememişseniz işler daha baştan kırılgan bir hal aldı demektir. Çünkü siz bu limiti gelirinize göre kullanmak istesenizde kapital piyasa buna izin vermeyecek, kartınızdaki son kuruşa kadar sizden talep edecek ve ihtiyacınız olmayan şeyleri evinize dolduracaktır. Yine de oldukça kontrollü olup kullanmakta direnseniz de bir süre sonra asgari ödemelerinizle eklenen faizler ve diğer faktörler eklendikçe kredi kartınızın limitinin siz fark etmeden dolup taştığını görebilirsiniz.

Bu nedenle sık sık kredi kartı harcamaları öğrenme adına intenet bankacılığı ve telefon müşteri hizmetlerinden bilgi alınız. Ödemelerinizi takip ederek durmanız ve ödemeniz gereken yerleri iyi hesaplayınız.

kredi kartı harcamalarımı nasıl öğrenebilirim 

Kredi kartı harcamalarınızı bankaya sizinle iletişim kurması için sağladığınız adres üzerinden takip edebilirsiniz. Aylık olarak size ev adresi, mail adresi veya cep telefonu ile ekstreniz gönderilecektir. Bu ekstrede detaylı olarak harcamalarınızı görebilir, hatalı bir durum varsa hemen müdahale edebilirsiniz. Ayrıca taksitlerinizi izleyebilir, ödemeniz gereken asgari ücreti de öğrenirsiniz.

kredi kartı harcamalarına bakma 

Daha detaylı olarak anlık ödemelerinizi incelemek için müşterisi olduğunuz bankanın mobil aplikasyonunu indirebilirsiniz veya intenet bankacılığına tarayıcınız üzerinden giriş yaparak kredi kartı detayları sekmesinden bilgilerinizi görüntüleyebilirsiniz. Bu konuda size yardımcı olacak başka bir altenatif ise ATM’lerdir. ATM’lerden kredi kartınız ile giriş yaparak “HESAP ÖZETİ/BAKİYE BİLGİSİ” sekmesinden detaylı bilgi alabilirsiniz. Eğer harcamalarınızı kontrol ederken size ait olmayan bir para çıkışı görüntülüyorsanız vakit kaybetmeden itiraz etmeniz gerekmektedir.

kredi kartı harcamalarına itiraz süresi 

Bankaların prosedürleri gereği şekillenmemiş olup VISA, MasterCard, AmericanExpress gibi kartlı ödeme sistemleri kuruluşları tarafından belirlenen standartlar söz konusudur. Bu standartlara göre minimum 30, maksimum 180 gün içerisinde bankalar itirazınızı değerlendirmek ve size geri bildirim yapmak zorundadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir