Anasayfa / Kredi Kartları / Kredi Kartı ile Güvenli Alışveriş Nasıl Yapılır? ( Şüpheli İşlemler Nelerdir )

Kredi Kartı ile Güvenli Alışveriş Nasıl Yapılır? ( Şüpheli İşlemler Nelerdir )

Kredi kartları aktif olarak milyonlarca kişi tarafından kullanılmaktadır. Ödemeleri taksitli olarak rahat bir şekilde gerçekleştirebilmek için kredi kartı kullanılmaktadır. Bunun yanında, anlık nakit ihtiyaçlarının karşılanabilmesi içi de bu kartlar tercih edilmektedir. Belirli limitlerle sağlanan kartların dolandırıcıları da bir o kadar yaygınlık kazanmıştır.

Özellikle de e-ticaret sisteminde tercih edilen kredi kartlarını güvenli kullanabilmek için dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. İçeriğimizde de intenetten alışveriş yapmak için kredi kartı kullanımında hassas noktalar yer alacak.

Alışveriş yapılan sitelerin lisansları kontrol edilmelidir

Günümüzde gelişen teknoloji ve yaygınlaşan intenet kullanımıyla intenet sitelerinde de pek çok dolandırıcı mevcuttur. Bu noktada yaygın bir şekilde tercih edilen sitelerden alışveriş yapılması gerekmektedir. Bilinmedik siteler üzerinden yapılan alışverişlerde, kredi kartı bilgileri istenmeyen kişilerin eline geçebilmektedir.

Alışveriş yapılan sitelerin güvenlik düzeyi bu noktada önem taşıyor. Kullanılan tarayıcılarda sitelerin güvenli düzeyleri hakkında bilgiler verilmektedir. Güvenli Değil ve Tehlikeli olarak bildirilen adreslerden alışverişler yapılmamalıdır. Tarayıcı adres çubuğunun sol tarafında sitenin güvenilirliği tarayıcı tarafından tespit edilmektedir. Güvenli damgasıyla hizmet veren intenetten güvenli alışveriş siteleri tercih edilmelidir.

Kredi kartınızı kimseyle paylaşmayın

Kredi kartlarının güvenliğini sağlamak için en etkili yol ise, kredi kartınızı sadece kendiniz kullanmanızdır. Bir başkası için alışveriş yapılacak ise de yapılacak işlemleri kendi elinizle gerçekleştirmeniz önerilmektedir.

Kart sahibinin bilgi olmadan kredi kartı kullanılması, hukuki sürecin başlatılabilmesi için yeterlidir. Çünkü kredi kartı bilgileri yasal olarak koruma altına alınmıştır. Artık bütün bankaların cep telefonlarına uygulama olarak girmesi, sorumsuz harcamalara sebebiyet verebilmektedir.

HTTPS ile başlayan siteleri tercih edin

HTTPS uzantılı web siteleri, güvenlik tedbirleri alınmış olan adreslerdir. Bankacılık hizmeti veren intenet sitelerinin başlarında hep bu uzantı bulunmaktadır.

Hiper Metin Aktarma Protokolü anlamına gelen HTTPS’nin yanında SSL protokolü de bulunmaktaysa, bu adresler güvenliklidir. Bu sayede web sitesine gelen bütün veriler şifrelemeyle sistemde yer bulmaktadır. Bu sayede kredi kartı bilgileri veya diğer özel bilgiler istenmeyen kişilerin eline geçmemektedir.

Bu özellikleri barındıran e-ticaret siteleri üzerinden gerçekleştirilen alışverişlerde, dolandırıcıların kullanmakta olduğu yazılımlar da engellenmektedir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir