Anasayfa / Kredi Kartları / Kredi Kartı Kullanmanın Püf Noktaları Nelerdir? Avantajları ve Dezavantajları

Kredi Kartı Kullanmanın Püf Noktaları Nelerdir? Avantajları ve Dezavantajları

Ülkemizde milyonlarca kişi kredi kartı kullanmakta. Mevcut ihtiyaçları taksitle ödemek için kullanılan kredi kartı genel olarak ciddi sıkıntılara yol açabilmekte. Bilinçsiz bir şekilde kullanılan kredi kartları kişiye çok büyük kolaylıklar sağlamakta. Ancak bu durum kişiye ciddi risklerde meydana getirebilmekte.

Kimileri için kredi kartı artık vazgeçilmez bir hale gelmiş durumda. Özellikle de öğrencilerimiz ihtiyaçlarını karşılayabilmek için kredi kartı tercih etmek durumunda kalmaktalar. Gençlerimiz ihtiyaçlarını doğrudan karşılamadan, taksitle karşılayabilmek için kredi kartlarına başvurmaktalar.

Kredi kartı nasıl kullanılmalı?

Kişinin aylık gelir ve giderlerine çok iyi bir şekilde hakim olması gerekmekte. Giderleri gelirinden daha fazla olan birisinin kredi kartına başvurması çok ciddi sıkıntılara yol açabilir. Çünkü ilk aylarda kredi kartının getirdiği rahatlık ilerleyen aylarda haciz ile son bulabilir.

Ne gibi avantajlar sağlar?

Kredi kartı 18 yaşını doldurmuş olan bütün vatandaşlarımız tarafından alınabilmektedir. Belirli bir limitte vatandaşlarımız ihtiyaçlarını bu kart üzerinden karşılayabilmekteler. Gelen yeni yasalarla birlikte artık kredi kartı olmaksızın hiçbir şekilde taksit imkanı sağlanmıyor. Böylelikle alınan bir ürünü kredi kartıyla taksit yaptırabilirsiniz.

1000 TL’lik bir ürünün ödemesini peşin olarak yapmak kişiyi zora sokabilir. Ancak kredi kartı kullanımı sayesinde bu ürününü taksit olanağıyla daha uygun bir şekilde elde edebilirsiniz. Öneğin 1000 TL’lik bir ürünün 5 taksit yapılmasıyla 200 liralık asgari ödeme gerçekleştirilmekte. Bu sayede kişi maddi anlamda kendisini güvence altına almış olur.

Ne gibi dezavantajları vardır?

Kredi kartını bilinçsiz bir şekilde kullanan vatandaşlarımız asgari tutarını ödeyememekteler. Bu durumdan dolayı da kişinin yaşamı kontrolsüz bir hal alır. Böylelikle kişinin kurulu düzeni tam anlamıyla bozulur ve borca faiz gelir. Bu durum da ilerleyen süreçlerde haciz gelmesine kadar yol açabilir.

Kredi kartını düzenli olarak ödeyen birisine faiz gelmeyeceğinden dolayı günah değildir. Ancak düzenli olarak ödemesini gerçekleştirmeyen bir vatandaş faiz ödemek zorunda kalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir