Ana sayfa Bilgi Kredi Kartı Kullanmayan Kişi Kredi Çekebilirmi?

Kredi Kartı Kullanmayan Kişi Kredi Çekebilirmi?

Bankalardan kredi kullanabilmek için bir takım şartların taşınması gerekmektedir. Bu yazımızda kredi kartı kullanmayanların kredi kullanımına değineceğiz.

0
PAYLAŞ

Bankalar, finansal kuruluşlar olarak, tüketicilerin anlık olarak nakde ihtiyaçları olduğunda finansman talep edebildikleri kuruluşlardır. Bu yönden sundukları kredilendirme hizmetleri bulunmaktadır. Bu hizmetler temel olarak 3 kategoriye ayrılmaktadır. Bunlar; krediler, kredi katları ve kredili mevduat hesaplarıdır. Bu imkanlardan faydalanan tüketiciler, kendi bütçelerinden fazla tutan ihtiyaçlarını bu kaynaklar ile finanse ederler. Bankalar bu imkanları ise çeşitli şartlar altında sağlarlar.

KREDİ KULLANABİLMENİN ŞARTLARI

Türkiye’de bulunan bankalardan kredi kullanabilmenin temel şartları;

-Kredi sicilinin bozuk olmaması

-Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak

-Düzenli bir gelire sahip olunması

Eğer kişi bu şartları taşıyor ise bu durumda bankaya kredi başvurusu yapabilecektir. 

Bugün birçok kişi kredi kartı kullanmadım kredi çekebilir miyim sorusunu yöneltmektedirler. Bu sorunun yanıtı ise aslında çok açıktır. Kredi kartı kullanmadan da kredi kullanılabilir. Çünkü her ikisi birbirinden farklı finansal kaynaklardır. 

Ancak daha önce hiç kredi veya kredi kartı kullanmadıysanız bu durumda henüz bir kredi notunuz yok demektir. Bu nedele bankalar size kredi ile beraber kredi kartı da kullandırmak isteyebilirler. Çünkü kredi notunuzun ne gidişatta olduğunu bilmek isteyen bankalar, bu bilgi sayesinde aldığınız krediyi geri ödeme konusunda ne denli hassasiyet göstereceğinizi de anlamaktadırlar.

Temel olarak bahsettiğimiz üzere, kredi kartı kullanmadan da kredi kullanabilmeniz mümkündür. Ancak buradakredi notunuz olmadığından alacağınız kredinin tutarı düşük olabilir. Bu tutarı yükseltmek istiyorsanız önce bir süre kredi ve kredi kartı kullanımı yapmalı ve kredi notunuzu yükseltmelisiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here