Anasayfa / Kredi Kartları / Kredi Kartı Limitimi Başka Bankaya Taşıyabilirmiyim? Kredi Kartı Limiti Taşıma Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı Limitimi Başka Bankaya Taşıyabilirmiyim? Kredi Kartı Limiti Taşıma Nasıl Yapılır?

BDDK tarafından kredi limitinde sınırlandırma uygulamasının yarattığı rekabet ortamında sona gelindi. “Mühür limit” adı verilen uygulama sayesinde kişiler uygulama öncesi sahip oldukları kredi limitini korumaya devam edebildiler. Artık kredi limiti kişinin gelirinin dört katı kadar olabiliyor, bu nedenle de bankalar artık daha düşük limitlerde krediler sağlayabiliyorlar. Bu değişiklik sonrasında bankalar kredi kartı limiti taşıma işleminde “mühür limit” uygulamasının varlığı ile sıkı bir rekabete girdiler. Daha önce gelirinin dört katından da fazla olan bir kişi bu limiti aynı şekilde başka bir bankaya taşıyabiliyor.

KREDİ KARTI LİMİT TAŞIMA İŞLEMİ

Kişinin öncelikle hali hazırda işlemlerinin sürdürdüğü bankaya giderek limit taşıma işlemi gerçekleştirmek istediğini beyan etmesi gerekmektedir. Ardından çalışmak istediği bankaya giderek kredilendirmesini taşımak istediğini bildirerek seçtiği bankanın talep ettiği evraklar ile başvurusunu gerçekleştirmelidir. Bu süreçteki BDDK düzenlemesi ise gelirinin 4 katını aşan meblağda bir kredi sağlayan bankanın sorumlu olduğunu öngörmektedir. Borç transferi kredisi gibi bir uygulama olan limit taşımada kişi taşımayı yaptığı bankadaki limit hakkını, geçiş yaptığı bankada da kullanabilmektedir.

UYGULAMA REKABETİ ARTTIRDI

Bankalar arasında ciddi bir rekabet ortamının oluşmasına neden olan bu uygulama nedeniyle artık bankalar en yüksek kart limiti bulunan müşteriyi bünyesine dahil etmek için çabalıyorlar. Bankacılık ile ilgili uygulamaları düzenleyen BDDK ise bankacılar tarafından konu ile ilgili çok sayıda olumsuz geri bildirim aldı. Bir talep ise limit taşımanın hakemlğini Kredi Kayıt Bürosu’nun yapması oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir